Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szeksárd

Velice atraktivní město Szekszárd leží na jih od řeky Sió, která spojuje jezero Balaton s Dunajem uprostřed pohoří Szekszárd. Je hlavním městem Tolnské župy a centrem regionu Sárköz. Navíc je Szekszárd vstupní branou do jižního Zadunají. Sedm historických pahorků, na nichž se rodí tradiční ohnivá szekszárdská vína, obklopuje město s romantickým ovzduším.

Na významného syna města, velkého maďarského básníka a překladatele Mihály Babits (1883-1941), upomíná Pamětní muzeum v ulici nesoucí jeho jméno, které uchovává i původní nábytek, obrazy a oblíbené předměty denní potřeby. V městské radnici (ve zvýšeném přízemí) je uspořádána výstava v upomínku na Ference Liszta (1811-1886). Je zde křídlo, dopisy a plastika geniálního pianisty a skladatele maďarského původu. Pamětní deska se nachází na domě August v ulici Széchenyi 38.

Jeden z největších jednolodních kostelů v Evropě, barokní kostel sv. Ladislava, stojí na náměstí Béla tér, které tvoří středověké jádro města. Je tu také jeden z nejhezčích maďarských klasicistických župních domů, na jehož nádvoří byly konzervovány pozůstatky benediktýnského kostela z 11. století. Historii města a okolí přibližuje v záběru několika tisíciletí tematická místopisná a archeologická výstava v Župním muzeu Móra Wosinského. Dům umění, zřízený v budově někdejší synagogy, je prostorem pro dočasné výstavy.

Právě v Szekszárdu působí Deutsche Bühne Ungarn jako jediné divadlo maďarského venkova hrající v německém jazyce. Další celostátní raritou je jedinečné muzeum „Mézédes Emlékeink” („Medově sladké vzpomínky“) s přidruženým obchodem, specializované na udržování dávných tradic řemesla perníkářského, svíčkařského a rukodělně vyráběných cukrovinek.

Hrozen vína v městském erbu (v neobvykle velké a originálně komponované podobě je k nalezení na vrchu Kalvárie, z něhož je panoramatický výhled na celé město) symbolizuje Szekszárd jako středisko vinařské oblasti proslulé svými červenými víny. Szekszárd se už v dobách starých Římanů vyznačoval vysoce vyspělou vinařskou kulturou. V roce 1987 mu Mezinárodní vinařský úřad udělil čestný titul „Mezinárodní město révy a vín”. Charakteristickým mokem szekszárdské vinařské stezky je Szekszárdská kadarka, hungarikum, které se rodí jenom tady. Szekszárdského původu je však i bikavér, víno vznikající mísením tří samostatných červených druhů! Jednou z pozoruhodností Szekszárdské vinařské stezky je osada Sióagárd-Leányvár, utvářená asi 340 vinnými sklípky.

Malá vesnice – tzv. Horní město – v údolí na severozápadě je plná vinic a rodinných sklepů. Procházkou po Bartina utca, která přechází v Remete utca, dojdete ke kapli Remete – důležitému poutnímu místu. Cestou zpět jděte po Bocskai utca severně od Szekszárdského potoka. Kolem Szekszárdu je také několik míst, kde můžete ochutnat místní vína. Jedno z nejlepších je Garay Pince, kde dostanete k degustaci i koupi některá ze szekszárdských nejlepších vín.

Mezi největší každoroční události patří Szekszárdské posvícení na konci června, Mezinárodní dunajský folklorní festival pod společnou záštitou Kalocsy a Baji v polovině července a Szekszárdské vinařské dny na konci září.

Tipy na výlety

Přírodní rezervace Gemenc
Gemenc je záplavové území o rozloze 180 km2 s ukázkou původních topolových lesů, slepých ramen řek a kanálů. Nachází se 12 km od Szekszárdu a tvoří část Dunajsko-drávského národního parku. Dnes tato říční niva, jezera a rybníky (kromě sypaných hrází, které byly postavené bohatými velkostatkáři na ochranu farem) nabízí útočiště jelenům, kancům, čápům černým, volavkám a datlům. Rezervaci lze navštívit po celý rok. Lov je omezen na určité oblasti.

Hlavní vchod do rezervace je v návštěvnickém centru Gemenc v Bárányfoku. Centrum nabízí aktivity jako jízdu v kočáře nebo návštěvníkům poskytnou mapy pěších i cyklistických stezek po rezervaci. Blízko centra je dřevěná hala postavená bez použití hřebíků pro arcivévodu Franze Ferdinanda na uložení loveckých trofejí. Dnes slouží potřebám Lesnického muzea. Hala byla vystavena v Budapešti v roce 1896 na Jubilejní výstavě a dnes je na svém čtvrtém stanovišti.

Přístup do gemenckého lesa je omezen, návštěvy jsou možné pouze na loďkách nebo úzkokolejkou. Úzkokolejná železnice, která kdysi sloužila pro svoz dřeva z gemenckého lesa, je zábavnou možností dopravy. Zkrácená varianta trasy úzkokolejného vlaku je dostačující, proplétá se a klikatí kolem zbylých dunajských meandrů.

Folklorní region Sárköz je centrem lidového tkalcovství Maďarska. Öcsény je největší město, ale pro návštěvníky je nejzajímavější Decs s jeho vysokými zděnými chalupami, pozdně gotickým protestantským kostelem a lidovými domy. Izolace této oblasti pomohla uchovat lidové zvyky a řemesla, které nenajdete nikde jinde v Maďarsku. V Sárközu uvidíte místní keramiku zdobenou ptačími motivy. V Ormánságu jsou pastýři slavní díky předmětům, které vyřezávají z rohoviny nebo dřeva. Jedinečné jsou dubové svatební truhly zdobené geometrickými vzory.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko