Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Dunaj – Ipoly

Jižním a jihozápadním směrem od Visegrádu se rozkládá pohoří Pilis, zvlněná krajina plná dubových a bukových lesů. Za doby Matyáše Korvína patřilo pohoří do soukromého loveckého revíru, nyní slouží jako budapešťská rekreační oblast protkaná více turistickými cestami včetně první maďarské trasy z roku 1869. Celková rozloha oblasti činí 250 km2 a náleží do Národního parku Dunaj-Ipoly a pohoří Börzsöny severně od Dunaje tvoří zbytek národního parku.

Národní park Dunaj – Ipoly je vytvářen z Piliských a Visegrádských vrchů v Zadunají, Börzsönyských vrchů na severu a dvou dlouhých, úzkých pásů země: údolí Dunaje od Visegrádu po jižní cíp ostrova Szentendre a záplavového území řeky Ipoly od Hontu po Balassagyarmat.

Vápencový masiv Pilisu je protkán jeskyněmi, z nichž nejznámější jsou jeskyně Ördöglyuk, Leány a Legény. Vaskapu (Ocelo-vá skalní brána) byla také jeskyně, ale její strop a stěny se zhroutily a zachoval se pouze dvojitý “triumfální oblouk” vchodu. Dolomitové skály byly rozryty a vytvarovány do podoby palisád podobných varhanám. Rozhledna na Prédikálószéku ve Visegrádských vrších nabízí pohled na celé panorama ohybu Dunaje. Poblíž můžete obdivovat několik obrovských skal, které byly odtrženy od kopce a odvlečeny dravým proudem bývalého řečiště. Jako kontrast k tomuto pohledu působí mírné svahy s obhospodařovanými loukami. Na jedné z nich rostou stovky fenyklů panonských, hlavní botanické atrakce Piliských vrchů.

Dobrou základnou pro průzkum pohoří je Dömös, 6 km západně od Visegrádu. Pohoří je také nejlepším místem pro pozorování ptáků v západním Maďarsku. V Dömösu návštěvníci najdou nádhernou říční pláž a kempink Dömös, který nabízí místa pro stany i dobře zařízené chatky až pro 4 osoby. Můžete také plout malou lodí přes Dunaj z Dömösu do Dömösi átkelés, vystoupit do jeskyní, které lze spatřit na svahu a pěšky se vydat zpět do pohoří za Nagymarosem.

Börzsönyské vrchy jsou známé především svými hrady, ale také svými vodami: tři hlavní potoky jsou napájeny 335 prameny. Fauna a flóra Börzsönyských vrchů je velmi různorodá. Bylo zde zjištěno 70 druhů chráněných rostlin a 117 chráněných druhů ptáků, z nichž 90 v této oblasti pravidelně hnízdí. Börzsönyské vrchy jsou proslulé svými krásnými výhledy. Nejkrásnější pohled je z rozhledny na 939 m vysokém kopci Csóványos.

Krajinářsky nejkrásnější a zároveň nejcennější části údolí Ipoly jsou ohyb řeky u szobského viaduktu, mokřad Hideg s nesčetnými lovícími volavkami bílými a mokřad Ipolydamásd oplývající chráněnými rostlinami. Na tomto 11 – 12 km dlouhém úseku řeky bylo zjištěno 47 hnízdících a 17 tažných druhů ptáků.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko