Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tata s hradem je oblíbené místo k zotavení a rybolovu

Maďarské město Tata leží západně od pohoří Gerecse jen 7 km vzdálené od Budapešti. Oblíbené výletní a odpočinkové město je plné pramenů, kanálů a jezer. Příjemné město s hradem má na svou velikost bohatou historii a pro turisty spoustu míst k vidění. Tata může posloužit také jako výhodný odrazový můstek pro návštěvu měst v západním Zadunají.

Divoká zvěř v okolní hornaté krajině, bohaté vodní krasové prameny, jezero Öreg-tó (Staré jezero) a četné další menší vodní plochy činí toto území atraktivním místem pro odpočinek a lov zvěře i ryb. Dvě jezera v Tata nabízejí pestrou nabídku sportovních aktivit včetně sledování ptáků a lázeňského komplexu severně od města.

Öreg-tó je také mokřina mezinárodního významu chráněná Ramsarskou úmluvou, která přitahuje velké množství různorodých druhů vodních ptáků. Turisticky lákavý je rovněž lázeňský komplex a kempink severně od centra města s termálními lázněmi a několika obřími bazény.

Tata

Jezero Cseke-tó vybudované v roce 1780 je obklopeno Angloparkem, který je prvním anglickým parkem svého druhu v Maďarsku. Park tvoří spolu s jezerem dvousethektarovou chráněnou oblast, která nabízí turistům příjemné uklidňující prostředí k vycházkám či rybaření.

Gotický hrad se čtyřmi věžemi nechal na břehu jezera Öreg vystavět na starobylých ruinách počátkem 15. století král Zikmund (1368 – 1437). Hrad byl jeho oblíbeným sídlem, a proto tu nechal přistavět na počátku 15. století ještě palác. V paláci v roce 1440 přebývala Zikmundova dcera Eliška Lucemburská s odcizenou korunou svatého Štěpána během cesty do Székesfehérváru, kde byl její novorozený syn korunován králem. Hrad byl ze severu chráněn jezerem a z jihozápadu vodním příkopem. Věže v rozích stavby byly propojeny dvoupatrovým hradním křídlem, v jednom z nich byla umístěna hradní kaple.

Tata

Na renesanční lovecký palác nechal hrad přestavět král Matyáš (1458 – 1490). Jeho nástupce Vladislav II. se zde usídlil, aby unikl morové epidemii, která vypukla v Budě na přelomu 16. století. Po smrti krále se panství Tata začalo rozpadat. Během dobyvačných nájezdů Turků byl objekt několikrát obsazen a zapálen. Pro lepší ochranu byly při něm vystavěny italské bašty včetně hradního opevnění s kasematy. Neustálé útoky však zpečetily další osud hradu a v listinách ze 17. století je už jen zmínka o ruinách hradu.

V tomto zuboženém stavu převzal hrad v roce 1727 zemský správce Jószef Esterházy (1682 – 1748). Aristokratická rodina Esterházyů v 18. století najala služby moravského architekta Jakaba Fellnera, který byl autorem většiny návrhů barokních budov v Tata. Poměrně zachovalé křídlo stavby nacházející se na břehu jezera a jedna ze čtyř původních věží byly na konci 19. století přestavěny v neogotickém slohu na počest návštěvy císaře Franze Josefa. 

Hrad je dnes zpřístupněn návštěvnické veřejnosti jako kulturní památka nesoucí jméno Domokose Kuny, kde se nachází sídlo muzea téhož jména. V přízemí přivítají návštěvníka svědci starověké Pannonie v podobě archeologických pozůstatků římského osídlení a současné malby hradu z období jeho rozkvětu a slávy. Dále navazuje výstava o středověkém Tata a v Rytířském sále okouzlí návštěvníky kachlová gotická kamna se zelenými obklady. V druhém poschodí se nachází bohatá umělecká sbírka prací a předmětů řady řemeslníků 18. století včetně Kuny  - mistra v keramice. Nádherná místní porcelánová fajáns s ústředním motivem raka byla po staletí velice známá a právě toto umění vedlo nepřímo k založení porcelánky v Herendu poblíž Veszprému. Ve volně přístupné hradní kapli z 18. století je instalována výstava církevního umění.

Ve městě na Bercsényi utca 1 stojí rodný dům zakladatele porcelánky Herend – Móra Farkasházi Fischera, který patřil k nejznámějším osobnostem Taty. Náměstí Kossuth tér zas dominuje další z Fellnerových prací – kostel sv. Kříže z 18. století nazvaný také Velký kostel. Osmiúhlá dřevěná věž s hodinami je o dost starší, než vypadá. Navrhnul ji v roce 1763 opět stavitel Fellner a kdysi v ní bývalo malé městské vězení.

Tata

Tata je také známé jako město mlýnů. Starý hrad – Öregvár je obklopen příkopem a systémem zátarasů a stavidel, který řídí tok vody do blízkých kanálů. Mlýn Cifra pocházející z 16. století je zajímavý už jen svým červeným mramorovým ostěním a pěti vodními koly viditelnými ze severní strany. Mezi další mlýny v okolí jezera patří mlýn Öregkálló a mlýn Miklós.

Nádherně zrestaurovaný je mlýn Nepomucenus, v němž dnes sídlí Muzeum německé menšiny. Město Tata bylo po staletí převážně německy mluvící. Tato výstava s názvem Společný život po 1100 let odráží všechny aspekty německých zkušeností v Maďarsku.

Výletníci by v Tatě neměli nechat bez povšimnutí bývalý dům Esterházyů navržený Jakabem Fellnerem v roe 1764 a postavený v tzv. copánkovém slohu – zvaným zapf. Dům sloužil po řadu let jako nemocnice. Nyní je objekt zrestaurován a jsou v něm konány příležitostné výstavy.  Zajímavé je také Muzem kopií řeckých a římských soch, které se nachází v renovované bývalé synagoze postavené v romantickém slohu. V muzeu jsou k vidění sádrové napodobeniny 96 antických soch, například Venuše z Milétu nebo skupiny Laokoon.

-ar-
Foto: Zsolt Bugarszki

Předchozí články z Maďarska:
Szeged
Šoproň má středověkou minulost
Pikantní maďarská kuchyně
Győr to je historie spojená s relaxací
Hortobágy je nekonečná maďarská step

Článek byl zobrazen 23 578 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko