Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Termální lázně – léčivý dar Maďarska

Obrovská nabídka českých cestovních kanceláří dává tušit, že maďarské termální lázně jsou něčím evropsky unikátním a žádaným. A mají pravdu. Prakticky celá země je poseta různými druhy termálních lázní. Chcete si vyléčit klouby, krevní oběh nebo srdce? Neváhejte a zajeďte si do těchto pohádkových míst odpočinout.

Za léčením i poznáním

Cestovní kanceláře nabízejí pobyt v termálních lázních jako celotýdenní rekreaci nebo jako součást poznávacích zájezdů. Za týden zaplatíte okolo osmi tisíc korun. Doprava je většinou zajištěna klimatizovanými autobusy, ale možnost letět letadlem také existuje. Každé termální lázně, které jsou vlastně vždy malým či větším městečkem, nabízejí řadu hotelů a penzionů s připravenými programy léčení.

Termální lázně Széchényi
Foto: Termální lázně Széchényi v Budapešti

Balatonfüred – místo s krásnou krajinou nejen pro kardiaky

Jedny z nejznámějších lázní Balatonfüred leží v Balatonské riviéře asi 130 kilometrů od hlavního města Budapeště. Tato Mekka kardiaků je nedílnou součástí Mezinárodní zdravotnické ogranizace. Silně uhličitá voda s kyselou, zemitou a železitou chutí a řadou minerálů léčí především srdeční onemocnění. Léčebná kůra je mimořádně účinná pro léčení vysokého tlaku a podobně. V klidném a klimaticky mírném prostředí s krásnou krajinou a Balatonským jezerem si obzvláště odpočinete. Sportovci zde mohou navštívit Tiháňský poloostrov nebo si jít jen tak zaběhat, zahrát tenis, golf nebo bowling.

Balaton
Foto: jezero Balaton

Hajdúszoboszló – město bazénů s hnědou vodou

Ve východním Maďarsku leží známé lázně Hajdúszoboszló. Jsou vzdálené pouze několik kilometrů od slavného města Debrecen. V místě vznikly podobně jako jiné lázně náhodou, při hledání ropy. Místo ní však vytriskly na zemský povrch léčivé minerální prameny. Ve městě najdete 19 krytých i otevřených bazénů. Několikatýdenní léčení v alkalické vodě plné soli, jódu, bromu a železa vyléčí například vaše pohybové a dýchací ústrojí nebo kožní nemoci. Díky asfaltu a jódu je voda ve zdejších termálech zbarvená do hněda. V lázeňském středisku se můžete projet ve člunu, zarybařit si nebo zajet do národního parku Hortobádská puszta s nádhernou flórou a faunou.

Hajdúszoboszló
Foto: Hajdúszoboszló - hajduszoboszlo.hu

Debrecín – město vzdělanosti a lázeňství

Nedaleko od lázní Hajdúszoboszló ve městě Debrecín najdete i stejnojmenné termální lázně s vodou, teplou 63 stupňů Celsia. Druhé největší město v Maďarsku má bohatou historii a řadu významných památek, které stojí za návštěvu.

Sárvár – lázně téměř s vařící vodou

Téměř 200 kilometrů od Budapeště v západní části země najdete lázně Sárvár. Zdejší termální pramen prýští z hloubky 2000 metrů a poskytuje lázeňským hostům vodu o teplotě 83 stupňů. Odpařený solný roztok z této vody se používá k léčbě astmatu. Koupelová kůra je výborná pro léčení reutmatismu atd. Turisticky zajímavé je v okolí arboretum a středověký hrad.

Miskolctapolca – idylické koupání v jeskyni

Blankytné jezero, termální koupele a koupání v jeskyni. To jsou tři hlavní atrakce lázní Miskolctapolca, které leží pár kilometrů od třetího největšího maďarského města Miskolce. Podzemní jezero Várhegy je zásobováno vlažnými prameny s plynem. Vlhká jeskyně pomáhá při léčení dýchacích potíží. Lázeňské středisko je ideálním centrem k odpočinku. Krásné jsou zde procházky v obrovských dubových a borových lesích,  za návštěvu stojí i zámek Diósgyőr nebo jeskyně v Lillafüredu.

Miskolctapolca
Foto: Miskolctapolca - barlangfurdo.hu

Hevíz – město s úchvatným jezerem

V jihozápadním cípu Balatonu se rozkládá Hevíz,  jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších lázeňských center v Maďarsku. Nachází se zde největší jezero s horkou vodou v Evropě. Jezero, hluboké necelých 40 metrů, jehož voda oceňovaná již ve středověku, obsahuje prvky síry, alkálie, soli a vápníku je jedním z největších lákadel. Jeho pramen poskytuje 86 milionů litrů vody denně. I v zimě se teplota jezera pohybuje okolo 27 stupňů. Zdejší voda je vhodná pro léčení kloubových onemocnění, reumatismu nebo nemocí páteře. Ve městě najdete řadu známých restaurací a hospůdek s tradičními jídly. Světově proslulou knihovnu Helikon najdete v nedalekém zámečku Festetic ve městě Keszthely.

Harkány – sirné lázně a pécský balet

V jihozápadním cípu země poblíž řeky Drávy se rozprostírá lázeňské město Harkány. Voda tohoto města se středomořským podnebím obsahuje síru, které je tu nejvíce v Maďarsku a teprve nedávno objevený zvláštní prvek karbonylsulfid. Zdejší voda je tak vhodná pro léčení různých druhů onemocnění a potíží. Během léčení můžete zavítat do města Pécs s muzei a tureckými památkami. Vyhledávané je i pécské divadlo s řadou programů, včetně světoznámého pécského baletu.

Gyula – na hranici s východem

Jedny z nejmladších lázní najdete nedaleko od rumunských hranic. Na břehu řeky Körss se rozkládá městečko Gyula s alkalyckou vodou. V Hradních lázních najdete osm bazénů s 34 hektarovým parkem. Za zmínku stojí také zámek Almássy, jediná neporušená cihlová pevnost v Maďarsku.

Eger – středověké lázně s býčí krví

Známý turistický ráj Eger je kouzelné město s historickými památkami. Leží mezi pohořím Mátra a vrchovinou Bükku a první zmínky o zdejších léčebných pramenech pocházejí již z konce 15. století. Zdejší lázně s hydrogenuhličitanovou vodou jsou vhodné k rekreaci po celý rok. Pokud zrovna nebudete na některé z procedur, vystoupejte na středověký hrad nebo nahlédněte do místní baziliky. Řadu restaurací a hospůdek s typickým jídlem završují kilometry sklepů, táhnoucích se do údolí, s tradičním egerským vínem včetně pravé býčí krve.

Bükfürdó – místo ropy termální zázrak

Nejnovější lázeňské centrum v Maďarsku poblíž rakouských hranic se jmenuje Bükfürdó. Místní hledači ropy byli místo zlaté tekutiny odměněni výtriskem šedesát metrů vysokého termálního pramene. Voda má 58 stupňů a obsahuje velké množství železa. Pitná kůra je vhodná jako lék při překyselení žaludku nebo zažívacích potížích. Mezi pozoruhodnosti okolí patří zámek Szapáry a jedno z nejhezčích historických městeček Maďarska Köszek. Bükfürdó je oblíbené také mezi golfisty, kteří ocení zdejší mistrovské hřiště usazené do pěkné přírody plné rybníků.

Bukfurdo - http://bukfurdo.hu/cz/
Foto: Bükfürdó - bukfurdo.hu

Balf – lázně císařových vojáků

Jedním z posledních lázeňských středisek země je osada Balf, kam již ve starověku posílal císař Markus Aurelius své vojáky, aby si zde odpočinuli od litých bojů. Najdete zde krásnou a nedotčenou přírodu a o turistické zajímavosti zde také není nouze, například zámek rodiny Esterházyů nebo kostel s freskami známého rakouského malíře Dorffmeistera.

Nestojí toto za návštěvu?

Termální Maďarsko má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout. Teď už stačí opravdu jen přijet a vyzkoušet si jedno nebo více z těchto nádherných, léčivých a idylických míst.

Článek byl zobrazen 51 272 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko