Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eurovíkendy: Budapešť – co si nenechat ujít při návštěvě Budapešti

Žádné jiné město v Maďarsku není tak krásné, bohaté, plné památek a architektonických skvostů, jako právě metropole Budapešť. Je správním, obchodním a kulturním centrem země, která se proslavila především lázeňstvím a vinařstvím. Pro všechny své přednosti je Budapešť nazývána „královnou Podunají“ a je skvělým cílem pro tolik oblíbené eurovíkendy.

Z hlediska architektonického je Budapešť klenotem překypujícím barokními, klasicistními a secesními stavbami. Ačkoliv v metropoli převažuje atmosféra konce 20. století, byla značná část dnešního města postavena během průmyslového rozmachu a zlaté éry již koncem století devatenáctého. Budapešť si stále udržuje zasloužený titul světového velkoměsta a láká návštěvníky na památky, kulturu, ale i pikantní jídla, čardáš a tokajské víno. V metropoli žijí necelé dva miliony obyvatel, tedy každý pátý Maďar.

Budapešť - Královský palác
Foto: Královský palác

Budapešť leží v severní části středního Maďarska, asi 250 km směrem na jihovýchod od rakouské Vídně. Vzhledem ke své poloze se město stalo dopravní křižovatkou země a jejím skutečným srdcem. Dějiny Budapešti jakožto jednotného města se začaly psát poměrně „nedávno“. V roce 1873 se hornatá a značně osídlená Buda (Budín) s historickou Óbudou (Starý Budín) na západním břehu řeky Dunaj spojila s rovinatou, průmyslovou Peští na břehu východním. Přes Dunaj, který je historickou tepnou města, se dnes klene devět mostů. Tím nejznámějším je Řetězový most, který je prvním mostem postaveným v Budapešti. Zajímavý je rovněž moderní Alžbětin most z roku 1903 pojmenovaný podle manželky císaře Františka Josefa. Ve své době byl nejdelším mostem na světě zavěšeným na lanech.

Budapešť - Řetězový most
Foto:Řetězový most

Nad Budapeští se zvedá několik vrchů, které poskytují krásný výhled na celé město. Jedním z nich je například 235 m vysoký vrch Gellért, na němž se tyčí impozantní památník Osvobození, který je vidět každého místa v Budapešti. Památník má tvar ženy s rukou vztyčenou na důkaz svobody města. Jsou zde také kopce Remete, Velký a Malý Hárs či Széchenyi. Podobně jako na Vltavě v Praze se i na Dunaji v Budapešti vytvořilo několik ostrovů. Tím nejnavštěvovanějším a nejzajímavějším je Markétin ostrov, který je považován za jakési „hřiště“ metropole. Je oblíbenou relaxační zónou a má ideální předpoklady pro trávení aktivního odpočinku. Nachází se na něm tenisové kurty, sportoviště, koupaliště Palatinus i rozlehlé zahrady. Projít se můžete kolem pozůstatků kláštera a dojdete k lázeňským hotelům s příjemným posezením v zahradních restauracích.

Budapešť - Parlament
Foto: Parlament

Budapešť nabízí cestovatelům vše, po čem by mohli toužit – památky, historii, kulturu, zábavu, sportovní vyžití, ale i nákupy, dobré jídlo a pití. Prohlídku města by měl každý začít na Hradním vrchu Várhegy, který je nazýván také Hradní obvod. Právě zde jsou na 170 metrů vysoké vápencové plošině nad řekou Dunaj situovány všechny nejdůležitější středověké památky a muzea. Hradní vrch byl z toho důvodu zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Přímo pod vápencovou plošinou se nachází 28 km dlouhá síť jeskyní – tzv. Budínský hradní labyrint, který vyhloubily termální prameny. Na Hradním vrchu si můžete prohlédnout staré město, v němž žili ve středověku obyčejní občané a také Královský palác. Na tento vrch se dostanete lanovou dráhou Sikló z roku 1870, nebo můžete zkusit vystoupat po Královském schodišti.

Budapešť- Dunaj a Parlament
Foto: Parlament a řeka Dunaj

Staré město na Hradním vrchu střeží Vídeňská brána z roku 1936. K vidění je zde spousta památek, jako například středověká židovská modlitebna či novogotický Matyášův chrám. Z institucí zde stojí za návštěvu Muzeum vojenské historie, Dům maďarských vín nebo Rybářská bašta, z jejichž věží se nabízejí úchvatné výhledy na město. V samotném Královském paláci, který byl za dobu své existence, tedy od poloviny 13. století už dvanáctkrát restaurován, sídlí dvě významná muzea – Maďarská národní galerie a Muzea budapešťské historie. Kromě nich zde má své sídlo také Národní knihovna Széchenyi. 

Budapešť - Rybářská bašta
Foto: Budapešť - Rybářská bašta

Nepřehlédnutelnou budapešťskou památkou je Citadela, pevnost postavená v letech 1848 až 1849, která měla bránit město před vzpourami, ale nakonec nikdy žádnou bitvu nezažila. Nejúžasnější stavbou pravého břehu Dunaje je nepřehlédnutelná neogotická budova Parlamentu. Je považována za největší stavbu v zemi a je symbolem maďarské demokracie. Je dlouhá 268 a vysoká 96 metrů a uvnitř ní najdete 691 místností. Maďarský Parlament je částečně inspirován stavbou londýnského Parlamentu.

Budapešť - Náměstí Hrdinů
Foto: Náměstí Hrdinů

Každý by si měl v Budapešti projít Andrássyho třídu, na níž se nachází řada divadel, restaurací a kaváren a dokonce i Státní maďarská opera. Tato novorenesanční budova patří k nejkrásnějším stavbám města. Z Andrássyho třídy se dostanete do městských sadů (Város liget), v nichž se nachází Széchenyiho lázně, Vidám park i Náměstí Hrdinů, uprostřed kterého stojí 36 metrů vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela nesoucího svatoštěpánskou královskou korunu a apoštolský kříž. Náměstí je lemováno kolonádou zdobenou sochami význačných osobností maďarské historie. K vidění je zde také hrob neznámého vojína, výstavní hala Mücsarnok a Muzeum krásných umění.

Budapešť - Náměstí Hrdinů
Foto: Náměstí Hrdinů

V Budapešti, hlavním městě Maďarska, které se ve světě proslavilo lázeňstvím, nechybí samozřejmě lázně. Budapešť je královnou mezi maďarskými termálními lázněmi, v provozu jsou dokonce ještě čtvery lázně pocházející z dob osmanské říše, jde o lázně Rudas, Rácz, Császár a Královské lázně. Na Královských lázních pocházejících z 16. století je turecký vliv patrný nejvíce. Tyto lázně jako jediné povolují vstup bez plavek. Navštívit však můžete také Széchényiho lázně vytvářejícím jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě. Od roku 1937 jsou pro veřejnost otevřeny lázně Lukács a od roku 1918 také lázně Gellért situované v nejstarším lázeňském hotelu v Budapešti. Relaxace v termálech bude příjemným zpestřením při prohlídce Budapešti.

Budapešť - Náměstí Hrdinů
Foto: Náměstí Hrdinů

Významnou církevní stavbou je klasicistní bazilika sv. Štěpána, která byla dokončena roku 1905. Interiéry baziliky jsou dost ponuré a temné, když ale vystoupáte na vrchol kopule, otevře se před vámi nezapomenutelný výhled na metropoli. Bazilika byla zasvěcena prvnímu maďarskému křesťanskému králi sv. Štěpánovi. V Budapešti můžete navštívit také druhou největší synagogou světa, která dnes slouží jako muzeum maďarských Židů a uctívá oběti holocaustu. 

- jap -

Další tipy na zajímavé eurovíkendy:
Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna
Řím – co si nenechat ujít při návštěvě Říma
Paříž – co si nenechat ujít při návštěvě Paříže
Amsterdam – co si nenechat ujít při návštěvě Amsterdamu
Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony
Istanbul – co si nenechat ujít při návštěvě Istanbulu 
Benátky – co si nenechat ujít při návštěvě Benátek 
Madrid – co si nenechat ujít při návštěvě Madridu 
Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén

Článek byl zobrazen 18 825 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko