Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velká synagoga v Budapešti

Velká synagoga v Budapešti je největší synagogou v Evropě a po synagoze v New Yorku také druhou největší na světě mimo Izrael. Byla postavena v letech 1854 – 1859 v byzantsko – maurském stylu, pod vedením vídeňského architekta Ludwiga Förstera.

Synagogu najdete v budapešťském 7. okrese na ulici Dohány, která bývala kdysi hranicí budapešťského ghetta. Stavba je 75 m dlouhá a 27 m široká a pojme celkem až 3000 sedících věřících. Je tvořena třemi síněmi a podle ortodoxní tradice má oddělená galerie pro ženy a pro muže. Zdobný interiér synagogy je dílem maďarského architekta Frigyese Feszla a na některých prvcích jsou patrné myšlenky reformního judaismu. Jde například o umístění pódia pro předčitatele tóry.

Průčelí synagogy je zdobeno velkou rozetou. Ta se nachází mezi dvěma bohatě dekorovanými věžemi, které jsou doplněny typickými cibulovými kopulemi. Nad rozetou je vidět hebrejský nápis z Druhé Mojžíšovy knihy. Průčelí je tvořeno pásy bílých a červených cihel.

U synagogy se narodil rakouský židovský novinář Theodor Herzl, který byl nejvýznamnějším představitelem sionismu, a stal se duchovním otcem státu Izrael. V roce 1931 vzniklo v místě jeho rodného domu muzeum, které ukrývá rozsáhlou sbírku historických relikvií, židovských předmětů sloužících ke každodenní potřebě. Exponáty pocházejí z období od starověkého Říma až po současnost. Velmi cenná je kupříkladu kniha pohřebního bratrstva chevra kadiša z roku 1792. Muzeum bylo v minulosti přičleněno k hlavní budově a dnes je pro veřejnost otevřeno po celý rok. K vidění je zde také samostatná místnost, která je věnována památce holocaustu. Velká budapešťská synagoga patří k nejuctívanějším synagogám v Evropě.

- jap -

Článek byl zobrazen 8 270 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko