Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neziderské jezero - druhé největší stepní jezero v Evropě

Plochá stepní krajina porostlá travinami pomalu přechází v bažiny s hustým rákosím a po chvíli se objevuje rozlehlá vodní hladina mělkého Neziderského jezera. Tak takový obraz se vám může naskytnout na hranici mezi Rakouskem a Maďarskem v blízkosti Neziderského jezera, ležícího v Malé uherské nížině.

Neziderské jezero, v Rakousku nazývané Neusiedler See a v Maďarsku Fertő-tó, se pyšní titulem „druhé největší stepní jezero v Evropě“. Význam tohoto výroku sice trochu kalí fakt, že podobná jezera jsou tu jenom dvě (tím druhým a větším je Balaton), ale přesto jde o velmi zajímavou oblast.

Neziderské jezero

Rozloha hladiny jezera dosahuje zhruba 315 km², z toho 240 km² leží v Rakousku a 75 km² v Maďarsku, a největší délka je asi 36 kilometrů. Sama rakouská část je největší vodní plochou v zemi. Průměrná hloubka je však jen 0,6 až 0,8 metru a maximální dosahuje sotva 1,8 metru. Mluvit o rozloze i hloubce jezera je nicméně dosti ošemetné, protože se mění nejen v průběhu roku, ale hodně kolísá i v delších časových obdobích. Ve vlhkém létě, kdy je více dešťů, se rozměry jezera zpravidla zvětšují, v zimě oproti tomu bývají menší a voda někdy promrzá až ke dnu. V minulosti několikrát zcela zmizelo, naposledy poměrně nedávno – počátkem 20. století. Jindy naopak vody stoupnou a způsobují nepříjemné záplavy.

Od roku 2003 však hladina pravidelně klesá tempem zhruba 30 cm za rok, zřejmě v souvislosti s globálním oteplováním. Proto je možné, že za pár let jezero opět (dočasně?) zanikne.

Neziderské jezero

V této podivné krajině se daří mnoha druhům rostlin a živočichů, vytvářejících spolu jedinečný ekosystém. Z těchto důvodů se tu nacházejí dva národní parky, Neusiedler See-Seewinkel a Fertő-Hanság. Kromě toho byla celá oblast v roce 2001 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nejnápadnější v okolí jezera je rákosový porost. Obklopuje téměř kompletně jeho břehy, díky malé hloubce zasahuje i značnou část hladiny (až čtyři pětiny plochy) a v některých místech, konkrétně u Donnerskirchen, dosahuje šířka rákosového pásu až 8 kilometrů. Nejvíce ho roste na západním břehu, východní je v tomto směru trochu chudší. Jedinou výjimku bez rákosí představuje 2 kilometry dlouhý úsek v okolí města Podersdorf. Právě uvedený porost je dobrým úkrytem pro mnoho druhů fauny, hlavně vodních ptáků.

Neziderské jezero

Neziderskému jezeru se přezdívá také „Vídeňské moře“ a je oblíbeným cílem zejména domácích návštěvníků a dovolenkářů, a to i přesto, že jeho vody jsou spíše kalné, bahnité a trochu slané. Na hladinu se však často vydávají turisté na plachetnicích, příznivci windsurfingu a rybáři. V omezené míře tu probíhá i komerční lov ryb.

Na březích jezera se vzhledem k jeho poloze odedávna mísily různé kultury a národnosti, spoluvytvářející dnešní podobu krajiny. V blízkém okolí najdete upravené vesničky, pamatující časy dávno minulé, ale občas i větší paláce a budovy převážně z 18. a 19. století.

Neziderské jezero je sice z České republiky jen kousíček, ale českých turistů sem zatím mnoho nejezdí. I proto je to zajímavý tip na časově i finančně nenáročnou dovolenou. Brzy tady navíc už nemusí být…

Článek byl zobrazen 10 852 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko