Maďarsko - základní informace
Maďarská republika
Hlavní město: Budapešť
Počet obyvatel: 10,1 mil.
Rozloha: 93 030 km²
Měna: 1 forint (HUF) = 100 fillérů
Úřední jazyk: maďarština
Kdy do Maďarska?, Počasí, Pasy, víza, doklady, Důležité adresy a telefonní čísla, Státní svátky, Časový posun, Elektřina, Zdravotnictví, Peníze, Domácí mazlíčci, Poloha a přírodní poměry, Historie, dějiny a kultura, Jak cestovat do Maďarska?, Jak cestovat po Maďarsku?, Jak cestovat po Budapešti?, Stravování, Ubytování, Bezpečnost v Maďarsku, Nakupování ve Maďarsku, Turistické cíle, Místní zvyklosti, Slovníček
Maďarsko leží stejně jako Česká republika v mírném podnebném pásmu, je zde však až 200 slunečných dnů za rok. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy průměrné teploty klesají k -1°C. Nejtepleji je v srpnu kdy zde průměrně naměříme kolem 21,3°C. Pokud se tedy v Maďarsku chcete koupat a opalovat na březích Balatonu, navštivte ho v červenci a srpnu, kdy je voda nejteplejší. V září se již ochlazuje a voda je vhodná jen pro otužilejší jedince. Květen a září jsou ideální měsíce pro poznávání země a památek, jelikož zde není takové horko a také se vyhnete davu turistů. Březen, duben a listopad jsou pro návštěvu Maďarska nevhodné, protože jsou to velmi deštivé měsíce a spadne v nich zhruba 90% ročních srážek. V zimě do Maďarska mnoho turistů nejezdí, nejsou zde žádné významné lyžařské areály a místní muzea a galerie jsou zavřené.
Počasí v Maďarsku se vyznačuje chladnými zimami a horkými léty. Maďarské podnebí je kontinentální. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 10°C, v létě 27 až 35°C, v zimě přibližně 0 až -15°C. Zřídka se můžete setkat i s extrémy o teplotě od 42°C v létě, až -29°C v zimě. Průměrné roční množství srážek je asi 600 mm. Rozložení deště nad Maďarskem je většinou nepředvídatelné. Západní části Maďarska se obvykle dostává více srážek ročně než východní části, kde se často vyskytují velice suchá léta.
Občané ČR nepotřebují k cestě do Maďarska víza. Po příjezdu nemá občan České republiky přihlašovací povinnost. Může se zdržovat na území Maďarska bez dalšího povolení max. po dobu 90 dnů.
Na hranicích se zeměmi EU vesměs nejsou vyžadovány žádné formality. Maďarsko je od 1. ledna 2004 členem Evropské unie a proto nám pro vstup na jeho území postačí platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Pokud máte občanský průkaz staršího data, mějte u sebe platný cestovní pas s platností ještě 6 měsíců od data cesty. Doporučuje se nosit u sebe po celou dobu pobytu některý z identifikačních dokladů.
Děti mohou cestovat s vlastním cestovním dokladem. Bez vlastního cestovního dokladu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním dokladu je zapsán. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem mladším 15 let, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Pokud někdo ztratil cestovní pas nebo občanský průkaz (nebo byl okraden), událost se nejdřív musí nahlásit na policii, kde obdrží protokol o ztrátě, bude sepsán protokol v přítomnosti tlumočníka. Poté se může dostavit se dvěma fotografiemi na konzulární oddělení ZÚ pro náhradní cestovní doklad.
Předvolba pro Maďarsko: 0036, Budapešť - 00361
Policie: 107 nebo 112
Záchranka: 104
Hasiči: 105
Zubní pohotovost (Fogorvari ügyelet) – 267 9602
Odtahová služba - 2103656 (pokud není mezinárodní pojistka, je lepší zajistit si odtah z ČR).
Konzulát´Maďarsko - Velvyslanectví Maďarské republiky
Pod hradbami 658/17, 160 00 Praha-Střešovice
Telefon: +420 233 324 454
Fax: +420 233 322 104
E-mail: huembprg@vol.cz
Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
Cseh Köztársaság Nagykövetsége
Rózsa utca 61, Budapest VI. 1064
tel. - 00361/3510539
víza - 00361/4136455
fax – 00316/3519189
1. 1. Nový rok
15. 3. Národní den
24. 4. Pondělí velikonoční (pohyblivý svátek)
1. 5. Den práce
12. 6. Svatodušní svátky - pondělí (pohyblivý svátek)
20. 8. Den ústavy
23. 10. Den vyhlášení republiky
25. a 26. 12. Vánoce.
Čas je v Maďarsku celoročně shodný jako v České republice. Letní čas se zavádí od poslední neděle v březnu do poslední neděle v říjnu.
Elektrické napětí 220/240 V, 50 Hz je stejné jako v České republice, shodné jsou i zásuvky.
Před cestou do Maďarska není nutné absolvovat žádné povinné očkování. V maďarských lékárnách vám bez receptu vydají určité léky, lékárny přijímají také recepty ze zahraničí. Lékařská péče v Maďarsku je na velmi dobré úrovni. Jako občané Evropské unie byste si měli u své zdravotní pojišťovny vyzvednout Evropskou kartu zdravotního pojištění, která vám v případě nemoci nebo nehody pokryje veškerou zdravotní péči. Nezahrnuje však léčení, které není akutní ani repatriaci. Jako cizinec máte nárok na první pomoc v ohrožení života, následnou léčbu a léky si však již musíte zaplatit.
Oficiální měnovou jednotkou Maďarska je forint. Pokud do země přijedete se zahraniční měnou, není problém ji směnit v oficiálních bankách, směnárnách a hotelech. Na některých frekventovaných místech jsou směnárny otevřené dokonce non-stop. Filléry se v Maďarsku již nepoužívají, jelikož jejich hodnota poklesla natolik, že 1 forint odpovídá asi našemu desetníku. Lepší je koupit si forinty ještě v České republice, jelikož kurz v Maďarsku není tak výhodný. Platební kartou se dá platit téměř všude a hotovost si můžete vybrat i v maďarských bankomatech. Ceny v Maďarsku jsou poměrně příznivé, srovnatelné s cenami u nás. Eura vyměňte až v Maďarsku (za euro dostanete zhruba 250 forintů).
Pokud chcete, aby s vámi do Maďarska cestoval i váš domácí mazlíček, je nutné, aby měl průkaz o zdravotní prohlídce, která byla provedena těsně před odjezdem. Déle mějte u sebe mezinárodní očkovací průkaz a jeho vlastní pas.
Maďarsko se rozkládá ve střední Evropě a je vnitrozemským státem bez možnosti přístupu k moři. Země hraničí se sedmi státy a protéká jí mohutná řeka Dunaj. Asi tři čtvrtiny plochy Maďarska pokrývají roviny Malé a Velké Dunajské kotliny. Hory se zvedají pouze na hranicích se Slovenskem a Chorvatskem. Jde například o Zemplínské vrchy, Tokajské vrchy s Aggteleckým krasem, Bukové vrchy, Mátru, Börzsöny, Novohradské vrchy, Visegrádsko-Esztergomské vrchy, Alpský výběžek a Sopronsko-Köszegské hory. Na jihu ve vinařské oblasti se pak rozkládají ještě hory Mecsek a Villányi-hegység. V pohoří Mátra se nachází nejvyšší hora Maďarska Kékes měřící 1015 metrů nad mořem. Sníh se zde objevuje jen zřídka a to pouze na pár dní. Povrch země je porostlý převážně stepí, které se zde říká pusta.
Nejdelšími řekami jsou po Dunaji Tisza a Dráva, které patří k povodí Černého moře. Řeka Dráva tvoří rovněž přirozenou hranici s Chorvatskem. V Maďarsku se nachází také 2 významná jezera – Balaton a Neziderské jezero. I když nemá moře, je Maďarsko díky zdrojům termálních a léčivých vod oblíbeným rekreačním místem ve střední Evropě. Pobyty v zemi jsou zaměřeny hlavně na termální lázně a koupaliště.
První písemné památky na území dnešního Maďarska pocházejí z období Římské říše. Kočovné kmeny Maďarů se na území dnešního Maďarska přistěhovaly koncem 9. stol. n. l. pod vedením Arpáda. Dějiny Maďarska jsou od 2. poloviny 14. st. poznamenány boji proti Turkům, podnikajícím sem útočné výpady z Balkánského poloostrova. Turecká nadvláda trvala 150 let a zanechala po sobě velmi málo kulturních památek, povětšinou pouze lázně a mešity ve větších městech.
Roku 1686 byli Turci vyhnáni z Budína a roku 1699 byly vyhlášením karlovického míru osvobozeny celé Uhry. Současně se rozšiřovala moc Habsburků a země byla pustošena žoldnéřskými vojsky ve službách vídeňského dvora. Roku 1703 proběhlo povstání pod vedením Františka II. Rákócziho.
Po porážce Rakouska roku 1866 ve válce s Pruskem došlo k vnitropolitickým potížím uvnitř monarchie. To vedlo k rakousko-uherskému vyrovnání. Vyrovnání rakouské buržoazie a šlechty s uherskou šlechtou, ovšem na úkor dalších národů, například Čechů. Tím se říše přetvořila na Rakousko-Uhersko a František Josef I. se dal korunovat na uherského krále.
V období průběhu 2. světové války stálo Maďarsko na straně fašistického Německa. Stát byl obsazen v březnu roku 1944 německými vojsky v důsledku sílícího protifašistického odporu. Koncem roku 1944 vstupuje na území Maďarska sovětská armáda. Po osvobození Debrecínu je vytvořena prozatímní vláda, která vyhlašuje válku Německu. Budapešť je osvobozena v únoru 1945.
Letecká doprava
Hlavními maďarskými aerolinkami je společnost Malév, které létají přímo nebo přes Ruzyňské letiště v Praze. Přistávají na mezinárodním budapešťském letišti Ferihegy, které má 2 terminály. Také společnost ČSA provozuje pravidelné přímé linky z Prahy do Budapešti. Letenku je dobré si zakoupit u některé agentury, která se zabývá prodejem letenek a nabídne vám tak nejvýhodnější cenu.
Železniční doprava
Maďarsko je se sousedními zeměmi propojeno kvalitní a poměrně hustou železniční sítí. Maďarské státní dráhy (MÁV) jsou na stejné úrovni jako České dráhy. Z Prahy jezdí do Budapešti rychlíky Euro City, rychlík Jaroslav Hašek a Pannónia Express. Cesta trvá přibližně 7 hodin. Cesta vlakem do Maďarska je pohodlná, ale oproti autobusu poměrně drahá. Cestující však mohou využít řady mezinárodních slev, například InterRail.
Autobusová doprava
Každý den vyjíždí z Prahy 2 autobusové linky, které vás zavezou do Budapešti. Jízdenka vás vyjde asi na 500 Kč. Jízdenky můžete zakoupit u společnosti Student Agency nebo GTS Internacional. Mezinárodní spoje přijíždějící do Maďarska zastavují na nádraží Népliget v Pešti. Cesta autobusem trvá asi 8 a půl hodiny.
Automobilová doprava
Maďarsko má kvalitní infrastrukturu a ještě neustále se rozvíjí dálniční síť. Většina vozovek má kvalitní povrch, ale jsou bez krajnic. Pokud pojedete po některé z 5 dálnic, budete potřebovat dálniční známku. Ta se prodává na 4, 10 nebo 30 dní. Dopravní předpisy jsou stejné jako v České republice, takže byste neměli mít problém se přizpůsobit. K tomu, abyste mohli vycestovat do Maďarska vlastním autem potřebujete mít řidičský průkaz (mezinárodní není nutný), technický průkaz vozidla a mezinárodní poznávací značka s označením CZ. Vozidlo by mělo mít uzavřené povinné havarijní pojištění. Zakázáno je řídit vozidlo pod vlivem alkoholu, v Maďarsku je povolená hladina alkoholu v krvi 0,00 promile! Povinné je používání bezpečnostních pásů na předních i zadních sedadlech. Užívání mobilního telefonu za jízdy je povoleno pouze v případě, že máte handsfree. Pokud nejste majitelem vozidla, ve kterém chcete do Maďarska vycestovat, musíte mít s sebou úředně ověřené zplnomocnění k užívání svěřeného vozidla. Z České republiky se do Maďarska nejrychleji dopravíte přes Slovensko.
Dopravní předpisy
Maďarské dopravní předpisy jsou v zásadě založeny na Vídeňské a Ženevské konvenci, lze tedy v obecné rovině konstatovat, že v Maďarsku platí mezinárodně uznávané dopravní předpisy.
Na maďarské straně hraničního přechodu věnujte pozornost informační tabuli, která informuje o základních pravidlech silničního provozu týkajících se omezení rychlosti. V obci max. 50 km/h, na silnici 2. třídy 80 km/h, na státní silnici 100 km/h a na dálnici 120 km/h. Vozidlo musí být mimo města osvětleno celoročně, za každého počasí. Dětské sedačky jsou povinné. Za použití dálnic jsou zavedeny dálniční poplatky. Používání tlumených světel je povinné i ve dne – pro osobní automobily při jízdě mimo obec, pro motocykly a mopedy i při jízdě v obci! Bliknutí světelnou houkačkou v Maďarsku znamená, že se řidič vzdává své přednosti v jízdě.
Telefony nouzového volání: Podél dálnic č. M1, M5, M7 a podél hlavní silnice č. 5 jsou rozmístěny všude ve vzdálenosti 2 kilometrů od sebe, ve dne v noci je v nepřetržité pohotovosti nouzová služba motoristům zvaná “Žlutí andělé”, což je rychlá havarijní služba Maďarského autoklubu s tel. 188 na celém území státu.
Non-stop středisko rychlé mezinárodní pomoci: tel. 345-1744. Pro držitele členského průkazu klubu ADAC, ÖAMTC od 8 do18 hodin a od poloviny června do poloviny září od 8 do 20 hodin tel. 345-1717.
Autem
Maďarská silniční síť přesahuje 30 tisíc kilometrů a i do těch nejzapadlejších vesniček se dostanete po silnici s pevným povrchem. Benzínové čerpací stanice najdete bez problémů, je jich poměrně dostatečný počet. Pokud si chcete půjčit auto v Maďarsku, musí vám být alespoň 21 let a musíte vlastnit řidičský průkaz alespoň 1 rok. Jestliže jste mladší 25 let, musíte si za půjčení auta ještě připlatit. V zemi fungují mezinárodní i místní autopůjčovny, které nabízí téměř shodné ceny za zapůjčení automobilu.
V Maďarsku se jezdí vpravo a maximální povolená rychlost je v obci 50 km/h, na silnicích druhé a třetí třídy 90 km/h, na státních silnicích 110 km/h a na dálnicích 130 km/h. Pokud tuto rychlost překročíte hrozí vám vysoká pokuta ve výši až 30 tisíc HUF. Cizinci si při řízení auta v Maďarsku musí dávat velký pozor, protože na denním pořádku je zde odbočování do nesprávného pruhu, jízda na červenou či předjíždění na kruhových objezdech.
Vlakem
Maďarsko je protkáno asi 8000 km železničních tratí, z nichž třetina je elektrifikována. Největší koncentrace tratí je v okolí hlavního města, ale vlakem se dnes dostanete i do poměrně zastrčených vesniček. V Budapešti jsou tři hlavní nádraží. Jízdenky na vlak do první a druhé třídy zakoupíte na nádražích, v centrální pokladně MÁV a cestovních agenturách.
Autobusem
Pravidelné autobusové linky po celém Maďarsku provozuje společnost Volánbusz. Autobusy jsou dobré zejména, když chcete cestovat do vzdálenějších oblastí a nemáte zájem několikrát zdlouhavě přestupovat na vlak. Spoje jsou zajištěny z většiny velkých měst téměř do všech vesnic ležících i v těch nejodlehlejších koutech Maďarska. Jízdenky do těchto autobusů zakoupíte přímo u řidiče. Autobusy bývají zejména v pátek přeplněné, takže je dobré přijít o něco dříve. Pokud neumíte maďarsky tak se v jízdních řádech zorientujete jen velmi těžko. Na některých autobusových nádražích fungují úschovny zavazadel, které se ale zavírají již v 18 hodin. Cena za autobusovou dopravu je asi o 20-30% dražší než za cestu ve druhé třídě vlaku.
Letadlem
V Maďarsku neexistují žádné vnitrostátní lety, létají zde pouze tzv. vzdušné taxi. Jejich cena je ale velmi vysoká. Vzhledem tomu, že časově si nijak nepomůžete, spíše naopak, je lepší využít železniční dopravy. K cestě letadlem musíte totiž připočítat ještě čas, který zabere cesta na a z letiště. Pokud se přesto pro tento způsob cestování rozhodnete, využijte služeb společnosti Farnair Hungary nebo Jetstream.
Trajektem / lodí
V Maďarsku se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu po Dunaji, kterou zprostředkovává budapešťská lodní společnost Mahart PassNave. Plavby se pořádají od dubna do konce října. Vyplouvá se z hlavního města a lodě směřují do Ostřihomi, Visegrádu, Váce, Nagymaros a Szentendru.
Autostopem
V Maďarsku můžete stopovat téměř všude, výjimkou jsou dálnice. Největší koncentrace stopařů bývá v letním období kolem Balatonu. Autostop však není příliš bezpečnou formou cestování, nedoporučuje se zejména ženám. V hlavním městě existuje také služba placeného autostopu, tzv. kenguru.
Autobusem
V Budapešti funguje rozsáhlý systém autobusové dopravy. Linky autobusu jsou označeny černým nebo červeným číslem. Červená je pro expresní linky, které jsou rychlejší a zastavují jen na omezeném počtu zastávek. Autobusy jsou dobrým dopravním prostředkem, když chcete poznávat město a kochat se památkami. Po Budapešti jezdí také asi 30 speciálních nočních autobusů. Autobusy bývají modré barvy. Hromadná doprava v Budapešti funguje od 4:30 do 21hodin a někdy až do 23 hodin.
Tramvají
Tramvaje jsou neodmyslitelnou součástí městské hromadné dopravy v hlavním městě. Podél Dunaje jezdí vyhlídkové vozy velmi často využívané turisty. Nejvíce využívanými tramvajemi jsou linky 4 a 6, které objíždějí celý Velký okruh. Tramvaje jsou označeny žlutou barvou.
Trolejbusem
Místní červené trolejbusy nejsou turisty příliš využívány a jezdí po silnicích v centrální Pešti. Jedinými linkami, kde můžete potkat turistu jsou spoje vedoucí do Městského parku a Parku Népliget.
Metrem
Budapešťské metro je po Londýnském druhé nejstarší metro v Evropě. V provozu je již od roku 1896. Má dnes tři trasy se 42 zastávkami, jenž se spojují pouze na jednom místě – na náměstí Deák Ferenc tér. Jednotlivé trasy jsou rozděleny podle barev na červenou, žlutou a modrou. Hlavní město křižuje také příměstská dráha HÉV, která funguje na čtyřech linkách. V některých místech slouží jako pokračování metra, ale vede nad zemí. Za jízdenky zaplatíte přibližně stejnou sumu jako u nás. Pokud však chcete přestupovat na jinou linku, musíte si označit další jízdenku. Tyto povinnosti se zde dost hlídají a dejte si pozor, abyste nedostali pokutu.
Taxi
Taxíky v Budapešti jsou oproti jiným evropským městům poměrně drahé. Ve městě naštěstí funguje dobře organizovaná hromadná doprava, proto není nutné jich příliš často využívat. Pokud si objednáte taxík, tak dávejte pozor, jestli má na dveřích označení a jméno řidiče. Jinak se může stát, že nasednete do auta k tzv. černému taxikáři, který se vás s největší pravděpodobností pokusí okrást. Není obvyklé mávat na taxíky na ulici, mnohem častější je objednávat si je telefonicky.
Maďarská kuchyně
Jako každá jiná kuchyně je i ta maďarská ovlivněná kuchyní sousední země – zejména tou bulharskou a slovenskou. Tato kuchyně se vyznačuje rozmanitými chutěmi i vzhledem. Klasickou a nenahraditelnou součástí maďarské kuchyně se stala paprika, která se zde v hojné míře pěstuje. Další důležitou složkou pokrmů je zakysaná smetana. Nejčastěji užívaným masem bývá maso z krmných volů, telat, vepřů nebo skopců. Rádi zde však připravují také krocany, kuřata, kachny a husy i různou zvěřinu. Ve zdejších řekách žijí výtečné sladkovodní ryby, jako například blatenský candát - fogoš, dunajský sumec, tisský jeseter, štika nebo balatonský kapr.
Nejznámějším maďarským jídlem je bezesporu maďarský guláš, popřípadě segedínský guláš. V těsném závěsu za ním následují halušky s ovčím tvarohem, na nichž je patrný vliv slovenské kuchyně. Jako tuk se v Maďarsku používá výhradně škvařené sádlo. Používá se ho ale s mírou, stejně tak jako cibule. Nejoblíbenějším kořením je samozřejmě paprika, která se podává v šesti druzích a dává maďarskému jídlu to pravé aroma. Oblíbenými polévkami jsou rybí halászle a fazolová polévka. Dalším tradičním jídlem je perkelt připravený z nejrůznějších druhů masa na ohništi v kotlíku. Dále stojí za ochutnání Borsos tokány – dušené hovězí maso na víně s rajskými jablíčky nebo Tordai lacipecsenye – mladé vepřové maso obalené v mouce s pálivou paprikou a zprudka opečené do křupava. K tradičním jídlům patří i kuře se žampiony na paprice, restovaná játra, sedmihradské vrstvené zelí či zelí s nudlemi. K jídlům se podávají nejrůznější druhy zeleninových i ovocných salátů, např. okurkový salát s kyselou smetanou. Z moučníků se těší velké oblibě štrůdl, ševcovské koláče nebo makové trubičky.
Maďarské restaurace
Největší výběr jídel, i těch mezinárodních, vám nabídnou restaurace étterem. V menších podnicích se podávají levnější jídla a zaměřují se zde spíše na tradiční domácí kuchyni. Hospody a hostince, kde se podávají jídla se nazývají csárda. Ve většině restaurací vám v době oběda nabídnou cenově výhodné menu o dvou nebo i třech chodech. Existují zde také samoobslužní bisztrá a büfé, kde se jí u pultíku. Také v některých řeznictvích se nachází büfé, kde vám nabídnou pečené či vařené párky, klobásky, jitrnice, jelita nebo dokonce kuře. U stánků po celém Maďarsku můžete koupit typické jídlo rychlého občerstvení, které se dostalo i k nám – langoš potřený česnekem a posypaný ovčím sýrem.
Chcete-li se jenom napít, vyhněte se podnikům s názvem sörözó, tedy pivnicím, a vyhledejte borozó. Tam dostanete i v té poslední vesnici několik druhů dobrých vín.
Maďarské nápoje
V Maďarsku je tradicí si dát před jídlem jako aperitiv tzv. barackpálinku či cseresnyepálinka, neboli meruňkovici a třešňovici. K jídlu se popíjí pochopitelně víno, které je národním nápojem. Maďarsko je zemí vína s dlouholetou tradicí. Vyrábí se zde vynikající bílá i červená vína. Proslavená jsou zejména egerská a tokajská, ale velmi chutná jsou i vína z oblasti Villánye. V zemi se vaří také pivo, které se ovšem svou kvalitou nemůže vyrovnat pivu českému. Mezi nejběžnější značky patří Dreher, Kobánai a Arany Ászok. K sladkým moučníkům se často pije malá ale silná káva. Maďarské likéry bývají většinou příliš přeslazené a chutnají uměle. Dobré produkty nabízí pouze značka Zwack, která vyrábí i hořký aperitiv Unicum.
Maďarsko nabízí velké množství ubytovacích zařízení, ze kterých si jistě vyberete takovou která bude vyhovovat vašim představám i vaší peněžence. Pokud pojedete do země mimo hlavní turistickou sezónu v letních měsících, neměli byste mít problém sehnat nějaké slušné ubytování. Byly zde vystaveny levné i luxusní hotely, rodinné penziony, kempy i noclehárny.
V hlavním městě je ubytování o něco dražší, zvlášť v hotelech a penzionech. Pokud vám ubytování zprostředkovává některá z cestovních agentur nebo turistických kanceláří počítejte s drobným poplatkem za tyto služby.
Nejlevněji se ubytujete v soukromí v některém z privátů. Pokud mají domky na ceduli napsáno Szoba kiadó, znamená to, že mají volný pokoj. Jedna noc vás tak vyjde od 150 Kč výše. Stavět stan ve volné přírodě je v Maďarsku zakázáno, spát pod širým nebem jen ve spacáku vám však nikdo nezakáže. Levnou variantou ubytování jsou také hostely, mládežnické ubytovny a studentské koleje, kde se ceny pohybují mezi 250-700 Kč za noc. Hotely nabízejí ubytování od 500 Kč za noc a v cen je většinou započítaná i snídaně. Hotely jsou v Maďarsku označovány stejně jako u nás hvězdičkami, v závislosti na kategorii, do které spadají. Rozdíly jsou ve vybavenosti a ve službách.
Bezpečnostní situace v Maďarsku je na dobré úrovni a je srovnatelná s Českou republikou. Mezi obvyklé problémy patří drobné krádeže, na které si musíte dávat pozor na turisticky frekventovaných místech. Dodržujte proto základní bezpečnostní opatření, dávejte si pozor na své osobní věci a zbytečně na sobě nenoste drahé šperky, které by mohly přitahovat pozornost. V žádném případě si nenechávejte žádné věci ve svém osobním autě.
Pokud se k vám někdo ve větším městě připojí a něco vám nabízí, snažte se ho co nejrychleji zbavit. Vůbec se s ním nedávejte do řeči a odmítejte všechny pokusy o spřátelení, hledá jen příležitost, jak ulehčit vaší peněžence. Nezapojujte se taky do žádných hazardních her, které se ve větších městech občas provozují, ač je to přísně zakázáno. Rozhodně byste na to doplatili, víc než byste předpokládali.
Nejvyhledávanějšími suvenýry jsou v Maďarku tradiční řemeslné výrobky a výrobky lidové tvořivosti. Jde zejména o výšivky, dřevořezby, ručně vyráběnou keramika, tkané výrobky nebo nádherně glazované nádoby. Nakupuje se také porcelán a předměty z čirého křišťálu. V tašce téměř každého návštěvníka Maďarska pak najdeme také uherák či láhev pravého maďarského vína.
Maďarská nížina je velice úrodná a tak můžeme v ostatních centrech natrefit na nepřebernou nabídku čerstvé zeleniny a ovoce. Rovněž lze doporučit návštěvu vinařství kolem města Szegedu, kde se vyrábí ta nejkvalitnější tokajská vína a prodávají je za přijatelné ceny.
Potraviny můžete poměrně levně nakoupit v prodejnách ABC, což je obdoba našeho Smíšeného zboží. Tyto prodejny najdete v každém městě i v zapadlých vesničkách. Sortiment zboží je široký, nakoupíte zde od pečiva, přes salámy, ovoce a zeleninu až k drogerii. Většina maďarských prodejen jsou samoobsluhy, kde si vyberete co potřebujete. Ve velkých městech byly vystavěny obrovské supermarkety s bohatou nabídkou zboží všeho druhu. Nejrozšířenější je zde Interspar. Lepší zážitek však budete mít z nakupování na tržišti, kde je jedinečná atmosféra. Některá tržiště jsou specializovaná třeba jen na potraviny, na jiných zase najdete zboží všeho druhu za příznivé ceny.
Lázně, léčivé prameny
Maďarsko zaujímá ve světovém měřítku přední místo, co se týče výskytu termálních pramenů a v rámci Evropy jde o území skutečně unikátní. Jediné evropské jeskynní lázně jsou v Tapolce, jediné evropské jezero s léčivou vodou je Hévíz, Budapešť je jediná metropole, jež je zároveň lázeňským centrem s více než stovkou vřídel.
V Maďarsku se dá napočítat přes tisíc pramenů teplejších než 30 °C, na nichž bylo vybudováno přes stovku lázní. V nich se minerální, většinou uhličité vody obsahující zpravidla též síru, bróm, fluor a jód a mnohé dokonce mírně radioaktivní používají ke koupelím, k pitným kúrám, nebo k obojímu.
Téměř každé maďarské město má termální koupaliště – mnohdy s celoročním provozem. Samozřejmostí jsou atrakce jako skluzavky, tobogany, minigolf a další sportovní příležitosti. Klasickým koupalištím konkurují komplexní zážitkové areály, nabízející mořské vlnobití, různé druhy sauny, solária a solné jeskyně, pohybové terapie, masáže včetně thajských.
Nejnavštěvovanější destinace v Maďarsku:
Budapešť, Bük, Eger, Győr (Ráb), Hajdúszoboszló, Hévíz, Ráb, Sárvár, Siófok, Sopron, Visegrád, Zalakaros, Zamárdi.
Při návštěvě Maďarska máte několik možností. Buď celou dobu svého pobytu prožijete u Balatonu. Nebo se můžete ubytovat v Budapešti a shlédnout Rybářskou baštu, Matyášův chrám, oblíbené místo umělců Szentendre či Markétin ostrov s termálním areálem. Pokud chcete dál do vnitrozemí, nezapomeňte na pěší túry v pusztě, na národní park Hortobágy a zajímavé je také navštívit koňské trhy či město vína Bikavér.
Budapešť
Budapešť je nejen hlavním městem Maďarska, ale také jeho hospodářské, dopravní a kulturní centrum. Dále je také správním střediskem Pešťské župy. Metropole rozkládající se na březích Dunaje se dnes dělí na tři části: Budín, Starý Budín a Péšť. Budapešť je městem kultury, koncertů a umění. Najdete zde přes šedesát muzeí, dvě opery, čtyřicet sedm divadel, šestnáct koncertních síní a sedm amfiteátrů. Budapešť je zároveň jediným velkoměstem na světě, ve kterém je více jak stovka termálních pramenů a studní. Celkem 123 bublajících pramenů má nejrůznější Léčivé vlastnosti a proto se každé lázně se zaměřují na jiné choroby.
V městské části Budín se můžete kochat mnoha historickými památkami. Stojí zde například Hradní vrch, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hradební oblast se skládá ze dvou částí – Starého města a Královského paláce. Pod hradním obvodem vede 1200 metrů dlouhý jeskynní systém, kterému se také říká Budínský hradní labyrint. V Královském paláci dnes najdeme Maďarskou národní galerii a Muzeum budapešťské historie. Ve středověké židovské modlitebně jsou uchovány liturgické spisy a předměty týkající se židovské komunity v Budíně. V roce 1896 zde byl vystavěn také neogotický Matyášův chrám, uvnitř kterého dnes můžeme shlédnout sbírku církevního umění. Jako středověké opevnění vypadá neogotická budova Rybářské bašty, ze které se návštěvníkům naskýtají krásné výhledy do okolí. Nedaleko Hradního vrchu stojí Gellértův vrch, na němž najdeme pevnost a památník Osvobození. V parku Tabán, který tyto dvě lokality spojuje se nachází Gellértovy lázně a Lázně Rác využívající termální prameny prýštící z hlubin pod vrchem.
Pevnost Citadela ukrývá Voskové panoptikum 1944 a velké zbraně. Dostanete se k ní, když přejdete Alžbětin most. Pod Hradním vrchem najdeme úžasnou stavbu neogotického Parlamentu se 700 místnostmi. Je považován za jednu z největších vládních budov v Evropě. Nejstarší částí Budína je Óbuda, kde dodnes najdeme pozůstatky římských měst, vojenských táborů, lázní a vodovodů. Například v muzeu Aquincum jsou kromě těchto památek k vidění také přenosné vodní varhany z roku 228.Na Markétině ostrově uprostřed Dunaje najdeme zříceniny františkánského kostela a kláštera a také dominikánského kláštera. Stojí zde také Vodárenská věž s vyhlídkovou galerií a divadlo pod širým nebem.
Městská část Péšť nabízí návštěvníkům nepřeberné množství architektonických a historických památek, muzeí, širokých bulvárů a zelených parků. Právě zde si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta v největším Městském parku v Budapešti. Ve vnitřním městě Belváros stojí vysoké obchodní budovy a je zde plno restaurací, butiků a barů pro turisty. Nejluxusnější a nejdražší čtvrtí je Váci Utca. Nakoupit tady můžete oblečení od módních návrhářů, drahé šperky a posedět v nóbl hospůdce. Kromě ochodů je zajímavá také elegantními budovami mnoha stavebních slohů 19. a 20. století. Nejvýznamnější památkou této části města je bazilika sv. Štěpána postavená v klasicistním slohu a zasvěcená prvnímu maďarskému křesťanskému králi.
V Budapešti žije početná židovská komunita, proto se zde nachází 22 synagog, z nichž nejkrásnější je synagoga v ulici Dohány, která nemá v Evropě obdoby. Město nabízí také zoologickou a botanickou zahradu, která patří mezi nejstarší na světě. Otevřena byla již v roce 1866. Za vidění stojí budova Dům slonů.
Szentendre
Město se může pyšnit řadou krásných architektonických a historických památek, díky nimž se stalo centrem turistického ruchu. Kromě jedinečných budov nabízí také množství galerií a muzeí. Velkou a výletníky hojně navštěvovanou památkou je Bělehradská katedrála s červenou věží, která byla dokončena v roce 1764. V budově vedle katedrály jsou uloženy církevní sbírky srbského výtvarného umění.m Významnou církevní stavbou je srbský pravoslavný kostel Požarevačka s krásným ikonostasem, kostel sv. Petra a Pavla. Na náměstí Fö tér nalezneme pamětní železný kříž zdobený ikonami a také kostel Blagoveštěnska z roku 1754. Vedle něj se nachází Ferenczyovo muzeum. Na hradním návrší na okraji města leží ruiny středověké pevnosti a farní kostel sv. Jana, který poskytuje nádherné výhledy na město. Asi 3 km od centra města se rozkládá Maďarské etnografické muzeum pod širým nebem, které je největším skanzenem v zemi. Na Ploše 46 hektarů se nachází asi 300 usedlostí, kostelů, zvonic a mlýnů, které návštěvníkům představují tradiční maďarskou kulturu.
Visegrád
Město Visegrád se rozkládá v ohbí Dunaje a je velmi bohaté na památky. Nejcennějšími stavbami jsou renesanční palác a tvrz. Královský palác byl založen roku 1323 nedaleko přístavu Mahart. Původně šlo o gotickou stavbu, která byla později renesančně přestavěna. Kdysi poskytoval 350 pokojů, do dnešních dní z paláce bohužel zbyl jen nepatrný zlomek. Na nádvoří stojí Herkulova fontána a zrekonstruována byla také Lví fontána. Zajímavá je kaple sv. Jiří z roku 1366. V jedné z místností paláce je dnes umístěno Muzeum krále Matyáše.
Dominantou přístavu je šestiúhelníková Šalamounova věž ze 13. století, jejíž zdi jsou široké až 8 metrů. Severně narazíme na visegrádskou citadelu, která byla vystavěna na vrcholu hory ve výšce 350 metrů nad mořem. Dokončena byla roku 1259 a ukrývaly se zde maďarské korunovační klenoty. Z této tvrze je jeden z nejkrásnějších výhledů na Dunaj.
Esztergom (Ostřihom)
Ostřihom je jedno z nejstarších měst v zemi. V dávných dobách bylo první královskou rezidencí a církevním centrem země. Dnes zde sídlí ostřihomský biskup. Největší dominantou města je klasicistní Bazilika z 19. století stojící na hradním návrší. Její centrální dóm je vysoký 72 metrů a je tak největší bazilikou v zemi s největším obrazem oltáře ve světě namalovaným na plátně. Interiér vyplňuje kaple Bakócz z červenobílého mramoru, která je jedinečnou ukázkou italské renesance v kamenictví a sochařství. V pokladnici baziliky najdete bohatou sbírku církevních řemeslných děl a a velkolepých uměleckých prací z Maďarska, Byzance a Itálie. Vedle Baziliky na náměstí Szent István tér stojí někdejší Královský palác s Hradním muzeem. Navštívit můžete i Muzeum Dunaje, které představuje největší maďarskou řeku a život s ní spojený.
Sopron (Šoproň)
Město ležící na maďarsko – rakouských hranicích stojí za návštěvu především kvůli svým četným gotickým a raně barokním památkám. Nedaleko tohoto kouzelného středověkého města se rozkládá národní park FertöHanság. Nejstarší částí je tzv. Vnitřní město, kolem kterého vede okružní třída. Nejcennější stavbou v Soproni je Dům Fabriciů. Je to velmi vzácný památkový objekt, který společně s domem Stornů tvoří Šoproňské muzeum. Oblasti Vnitřního města vévodí 60 metrů vysoká Požární věž, ze které je výborný výhled na celé město. Na náměstí Fö tér se tyčí sloup sv. Trojice z roku 1701 a také Kozí kostel ze 13. století. Zajímavá je návštěva Muzea lékárnictví nebo Zettl-Langerovy soukromé sbírky keramiky, obrazů a nábytku. Ve městě bylo objeveno také římské tržiště Scarbantia Forum. V židovské ulici najdete starou a novou synagogu ze 14. století. Mezi další církevní památky města patří kostel sv. Ducha, kostel sv. Michala a kaple sv. Jakuba, která je dnes nejstarší budovou v Soproni.
Debrecen (Debrecín)
Tato živá metropole se nachází nedaleko hranic s Rumunskem a oplývá bohatou historií. Nedaleko se rozkládá národní park Hortobágy. Městu dominuje největší protestantský kostel v Maďarsku. Jde o klasicistní Velký kostel z roku 1821, který zdobí dvě věže s hodinami. Pokud máte zájem poznat místní folklór a tradice, pak si nenechejte ujít návštěvu muzea Déri. Zajímavými stavbami jsou barokní protestantský Malý kostel, Červený kostel v Kossuth utca, ortodoxní Synagoga v Pásti utca, řecko katolický kostel na Attila tér.
V Debrecínu se můžete v rekreačním komplexu Nagyerdeigyógyfürdö vykoupat v nejteplejší přírodní vodě v celém Maďarsku. Je ale tak horká, že v ní někdy nejde ani vydržet. Na loďce se můžete projet v parku Nagyerdei, kde najdete také Aquaticum se skluzavkami, vodopády a množstvím bazénů.
Tokaj
Tokaj je nejsevernějším maďarským městem ležícím ve stejnojmenném regionu, který se proslavil zejména svou vinařskou tradicí s mnohaletou historií. Tokajské víno je velmi ceněné již od dob středověku. Město se nachází na soutoku Tisy a Bodrogu a leží v oblasti Tokaj-Hegyalja o rozloze 66 hektarů vinohradů. V roce 2002 byla celá tato oblast zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Největším turistickým lákadlem města je bezesporu Tokajské muzeum představující historii kraje a produkci vína. Muzeum uchovává také jedinečnou sbírku křesťanského liturgického umění, středověké kříže, ikony, triptychy a artefakty z Velké synagogy z 19. století. Asi 6 km za městem se rozkládá velký židovský hřbitov. Každoročně se zde koncem května koná Tokajský vinařský festival.
Őrség
Národní park Őrség se rozkládá na ploše 440 km2 na pomezí Rakouska a Slovinska. Je oblíbeným a vyhledávaným cílem pěších turistů, kteří mají rádi nedotčenou přírodu a hory. Park protíná množství značených turistických stezek, které spojují dokonce zdejší vesnice. Národní park Őrség je jednou z nejméně narušených oblastí Maďarska.
Balaton
Jezeru Balaton se často také říká „maďarské moře“, jelikož v této vnitrozemské zemi nahrazuje mořské pobřeží a umožňuje rekreaci u vody během parných letních měsíců. Je proto nejvyhledávanější a nejnavštěvovanější lokalitou Maďarska a to jak turisty z ciziny, tak i místními obyvateli. Jezero je dlouhé 78 km a v nejširším místě měří 15 km. Celkově zaujímá plochu 600 km2 a je tak největší zásobárnou sladké vody v Evropě. Během letních měsíců má voda v jezeře příjemných 22°C a je krásně čistá. Jezero je také poměrně mělké, dosahuje průměrné hloubky tří metrů a hladina je klidná. Pokud fouká vítr, jsou zde výborné podmínky pro provozování vodních sportů, jako například surfování, jízdu na šlapadle nebo vodních lyžích. Balaton je plný ryb, takže si na své přijdou i vášniví rybáři. Podél balatonského pobřeží se nachází spousta rekreačních středisek a velkých letovisek.
Siófok
Největší balatonské letovisko bývá během letních měsíců přelidněné a hlučné. Je centrem celé oblasti Balatonu a byly zde vystavěny hotely, herny, kasina, noční kluby a další zábavní podniky. Navštívit zde můžete největší Korálové akvárium se žraloky nebo se podívat na systém zdymadel z roku 292, které vybudovali Římané. V Siófoku stojí meteorologická observatoř a Muzeum Imre Kálmána (skladatele operet). Jinak toto letovisko samozřejmě nabízí spoustu míst ke koupání a opalování, vyhlídkové plavby po jezeře, pronájem kol nebo jízdu na koni.
Tihany
Téměř přes celé jezero Balaton sahá poloostrov Tihany, který je chráněnou přírodní i kulturní památkou, nachází se na něm mnoho význačných staveb. Povrch ostrova pokrývají pahorkatiny, bažinaté louky a divoká nedotčená krajina Na tomto poloostrově bylo vystavěno stejnojmenné město, které stojí na vrcholu kopce a řadí se mezi nejkrásnější v celém kraji. Z Tihany pochází nejstarší písemná památka maďarských dějin, zakládací listina kláštera z roku 1 055. Dnes zde najdeme opatský kostel z roku 1754, Muzeum benediktského opatství a Lidové muzeum v přírodě.
Hevíz
Asi 6 km od Balatonu se nachází lázně Hevíz, které se rozkládají u největšího evropského termálního jezera v Evropě Gyógy-tó. Zdejší horká voda se využívá k léčebným účelům již po staletí. Termální jezero o rozloze 5 hektarů leží uprostřed lesoparku v centru Hevízu. Po většinu roku jeho hladinu pokrývají bílé a růžové lekníny. Jezero je napájeno pramenem, který vyvěrá z kráteru asi 40 metrů pod zemským povrchem. Voda v jezeru se vymění každých 48 hodin. Teplota vody je 33°C a v zimě neklesá pod 26°C. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost se koupat v teplé vodě i když jsou obklopeni sněhem. Lázeňských zařízení v Hevízu, které jsou v provozu celoročně, využívají hlavně lidé trpící problémy s páteří, revmatismem, pohybovým ústrojím, kloubovými onemocněními nebo gynekologickými potížemi. Obsahuje síru, alkálie a soli vápníku. Skrz jezero vede molo s několika můstky. V Hevízu navštivte také muzeum významného balatonského malíře Józsefa Egryho nebo dům Rózy Szegediové.
Hortobágy
Národní park Hortobágy lze definovat jako nekonečnou travnatou rovinu, která se táhne v délce kolem 50 km přes část východního Maďarska. Oblast jen sem tam doplňuje řídký porost stromů. Takovéto krajině se říká jedním slovem „pusta“. Hortobágy jsou největším a nejznámějším národním parkem v Maďarsku, který vznikl v roce 1973. V této kulturní krajině se vytvořily specifické životní podmínky. Území parku je ohraničeno řekou Tisou a městem Debrecín. Park rozkládající se na ploše 750 km2 byl v roce 1999 označen mezinárodní biosférickou rezervací UNESCO a mokřady nacházející se na území parku jsou chráněny Ramsarskou konvencí. Důležitou součástí krajiny jsou močály, jezera, bažiny, rybníky a lesy, které dohromady vytvářejí obrovský mokřad, který jen místy přeruší suché travnaté plochy. Součástí národního parku je také jezero Tisza, které je po Balatonu druhým největším jezerem v Maďarsku. Největším a nejoblíbenějším rekreační střediskem oblasti je Tiszafüred.
Pécs (Pětikostelí)
Pécs ležící asi 40 km od hranic s Chorvatskem je klenotem jižního Zadunají a nejčastějším cílem turistů. Patří k nejstarším a nejzajímavějším městům Maďarska. Naleznete zde památky osídlení z dob Římské říše, prvních křesťanů a také stavby z dob turecké nadvlády v 16. a 17. století. Pécs se také pyšní nejstarší maďarskou universitou založenou v roce 1367.
Náměstí Széchenyi tér obklopují barokní budovy a dominuje mu bývalá mešita paši Gazi Kassima, která je dnes farním kostelem nazývaným Mešitový kostel. Představuje největší a nejzachovalejší tureckou památku v Maďarsku. V roce 1908 byl na náměstí vystavěn také sloup sv. Trojice a Zsolnayská fontána. Nedaleko stojí poněkud již zanedbaný kostel Milosrdného samaritána. Náměstí Kossuth tér se pyšní radnicí z roku 1891 a synagogou. Nejvýznamnější památkou města je čtyřvěžová bazilika sv. Petra z 11. až 13. století. Svou dnešní podobu však získala až v roce 1881, kdy byla novorománsky přestavěna. Baziliku obklopují kaple Panny Marie, kaple Posvěceného srdce, Mórova kaple a kaple Božího těla. V Biskupském paláci je k vidění socha Ference Liszta. V Mauzoleu džbánu jsou uchovány římské hrobky ze čtvrtého století a naproti raně křesťanská náhrobní kaple. Ve městě můžete dále navštívit Etnografické muzeum, Pécské národní divadlo, Muzeum marcipánu, zoologickou zahradu nebo mešitu Paši Hassana Jakovali s muzeem otomanských uměleckých děl.
Harkány
Harkány jsou významným lázeňským městem ležícím na jihu Maďarska. Nedaleko města protéká řeka Dráva, která tvoří přirozenou hranici s Chorvatskem. Harkány jsou oblíbené pro své stálé, teplé až středomořské počasí a také pro složení místní termální léčivé vody blahodárně působící na regeneraci celého organismu, zvláště pohybového ústrojí, gynekologických potíží a jiné. Zdejší termální prameny jsou známy od roku 1823 a jako jediné na světe obsahují síru, rozpuštěnou ve formě plynu. Nejznámější je 62°C horké vřídlo, které svým zápachem připomíná shnilá vejce. Zdejší lázeňský areál prošel v roce 2003 rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí svým návštěvníkům dostatek prostoru, příjemnou atmosféru a klid.
Eger
Ve městě Eger panuje historická atmosféra a to zejména kvůli barokní architektuře, která dává městu až středozemní nádech. Eger je také známý jako domov proslulého vína Egri Bikavér, neboli Egerská Býčí krev. Město obklopuje pohoří Mátra a vrchovina Bükku, což sem přitahuje značné množství turistů. Největší zajímavostí je hrad Eger, ze kterého je krásný výhled na celé město. Hrad byl z velké části zrekonstruován, ale stále jdou vidět základy katedrály sv. Jana z 12. století. V bývalém biskupském paláci se nachází muzeum s kresbami a modely Istvána Dobó. Pod hradem jsou do skály vytesaná kasemata, kam se konají prohlídky. Dominantou města je neoklasicistní bazilika z roku 1836 nedaleko které najdeme arcibiskupský palác s církevní sbírkou hábitů a liturgických předmětů. Mezi významné církevní památky patří cisterciácký kostel, srbský pravoslavný kostel, kostel minoritů nebo františkánský kostel. Za návštěvu stojí Muzeum astronomie nebo místní knihovna uchovávající 20 tisíc svazků a stovky rukopisů a kodexů nevyčíslitelné hodnoty.
Národní park Aggtelek
Tento národní park se rozkládá na ploše 200 km2 a jeho součástí je krasová oblast s největšími evropskými krápníkovými jeskyněmi. Táhne se podél hranice se Slovenskem a představuje jeden z nejhodnotnějších přírodních celků Maďarska. Tento národní park je jakýmsi pokračováním slovenského Národního parku Slovenský kras. Mezi obcemi Aggtelek, Égerszök a Jósvafö se rozkládá mohutný jeskynní systém Baradla – Domica. Jde o 25 km dlouhý labyrint chodeb, který byl v roce 1995 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Tato památka náleží Maďarsku, ale i Slovensku, jelikož se asi 6 km chodeb nachází na území Slovenska. V obrovských jeskyních si návštěvníci mohou prohlédnout řadu červenočerných stalaktitů a stalagmitů. Národní park je rovněž protkán hustou sítí turistických stezek, z nichž některé jsou vhodné i pro cykloturistiku nebo jízdu na koni.
Pracovníci ve službách očekávají spropitné a určitě byste neměli zapomenout ani na hotelové nosiče a pokojské. V restauracích je zvykem dát jako spropitné zhruba 10 – 20 % z účtované částky, totéž se očekává například v kadeřnictví nebo při jízdě taxíkem.
Maďarsko má o něco východnější polohu než naše země, a tak je tu trochu odlišná atmosféra a také mentalita obyvatel. Turisté musí počítat například s větším temperamentem v chování a komunikaci samotné.
Další velice reálnou překážkou je jazyk. Maďarština patří do skupiny ugrofinských jazyků a není tak pro obyvatele ČR příliš srozumitelná. Znalost cizích jazyků (základní komunikace) se sice rok od roku zlepšuje, ale přece jen doporučujeme se na jazyková úskalí připravit. Ta lze předpokládat zejména na venkově a méně turisticky vyhledávaných místech. Maďaři ovládají především angličtinu a stejně tak němčinu.
Nápis „fényképezni tilos“ (fotografování zakázáno) je možná nesrozumitelný, ale piktogramům rozumí každý, a proto zákaz respektujte; na jeho nedodržování jsou Maďaři obzvláště citliví. Pokud chcete pořídit snímky místních obyvatel, raději je nikdy nefotografujte bez jejich předchozího svolení.
Při cestách po Maďarsku se budete hodně setkávat se slovy „vár“ a „város“. „Vár“ znamená hrad a „város“ je město. Rozhodně se však vyhněte hovoru o botách! Výraz „buta“ znamená maďarsky hloupý, ale zřejmě to bude ještě něco horšího…
ano - igen
ženy - nők
ne - nem
čišník - pincér
dobrý den - jó napot
informace - tájékoztatás
nashledanou - viszontlátásra
kde? - hol?
kdy? - mikor?
kolik? - hány, mennyi?
kolik je hodin? - hány óra?
lékárna - gyógyszertár
lékař - orvos
nádraží - pályaudvar
nebezpečí - veszély
nerozumím - nem értem
obsazeno - foglalt
otevřeno - nyitva
děkuji - kösz
restaurace - étterem
prosím - kérem
směna peněz - pénzváltás
promiňte - bocsánat
muži - férfiak
toalety - toalett
vchod - bejárat
vlevo - balra
volno - szabad
vpravo - jobbra
východ - kijárat
zakázáno – tilos
Dny v týdnu
pondělí – hétfö
úterý – kedd
středa – szerda
čtvrtek – csütertök
pátek – péntek
sobota – vombat
neděle – vasárnap
Číslovky
1 - egy
2 - kettö
3 - három
4 - négy
5 - öt
6 - hat
7 - hét
8 - nyolc
9 - kilenc
10 - tíz
20 - húsz
30 - harminc
40 - negyven
50 - ötven
60 - hatvan
70 - hetven
80 - nyolcvan
90 - kilencven
100 - szász
1000 - ezer
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko