Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fertod

Městečko Fertöd je přibližně od půlky 18. století spojováno s aristokratickou rodinou Esterházyů a jejich zámek Fertöd je pokládán za jeden z nejhonosnějších paláců v Maďarsku. Fertöd s výpravným palácem rodu Esterházyů turisté najdou asi 27 km na východ od Šoproně.

Palác s přilehlou zahradou jsou situovány na Joseph Haydn utca a vévodí celému městu. Architekti tohoto projektu bohužel nejsou známí, s výjimkou rakouského Melchiora Hefele. Barokní a rokokovou budovu začal budovat Miklós - člen rodiny Esterházyů, se záměrem vystavět největší letní palác střední Evropy té doby.

Bohatě zdobený zámek označovaný též jako „maďarské Versaille“ dokumentuje tehdejší bohatství šlechticů a lásku k pompéznosti zvláště aristokrata Miklós Esterházy. V roce 1766, kdy byl opulentní palác dokončen, zahrnoval kromě 126 přepychových pokojů, též separátní dům opery, loutkové divadlo, chrám pro Dianu a Venuši, čínský taneční dům a také poustevnu se skutečným živým starcem a 250hektarovou zahradu upravenou ve francouzském stylu.

Ve francouzské zahradě pořádal s oblibou Miklos řadu skvělých večírků s neskutečným množstvím čínských luceren a zakončených ohňostroji pro přátele, k nimž patřil například Goethe. Čínský pokoj zase navštívila v roce 1773 samotná císařovna Marie Terezie, když se tu pořádal maškarní bál. V koncertní síni paláce se například konalo vůbec první vystoupení skladatele Franze Josefa Haydna a v jeho zdech zazněla také poprvé symfonie Na odchodnou.


Foto: palác Fertöd  rodiny Esterházyů     Autor: nattomi

Rakouský skladatel Haydn strávil bezmála třicet let na dvoře hraběte Miklóse Esterházy, řídil operní orchestr, organizoval hudební život na zámku, zkomponoval tu řadu oper, mší, koncertů, sonát a písní. Skladatel Haydn zde od roku 1761 až do roku 1790 žil v apartmá, které se nachází v západním křídle barokního Hudebního domu situovaném na jihozápad od paláce. V současné době se zde nachází Pamětní síň Josefa Haydna.

Po smrti hraběte Esterházy se aristokratická rodina přestěhovala a zámek zůstal na téměř sto let pustý. Značná část paláce je v současné době zrekonstruována a další renovace pokračují nadále. Obnovovací práce bylo nutné zahájit po půldruhém století pustošení paláce, který v 19. století sloužil dokonce jako stáje a během 2. světové války také jako nemocnice.

U hlavního vstupu na nádvoří Cti návštěvníky jistě zaujme tepaná železná brána, jejíž ozdobné prvky dokládají mistrovství rokokového díla. Z ohromného komplexu je návštěvnické veřejnosti otevřeno asi 24 pokojů, sálů a komnat, další se renovují a zbylou část tvoří hotel a střední škola. Tento hotel o 17 pokojích ve 2. patře východního křídla paláce je jedním z důvodů, proč cestovatelé navštěvují Fertöd a palác, a rozhodně je zde nutná včasná rezervace.

Přízemí paláce nabízí k prohlídce několik pokojů zdobených v pseudočínském slohu, který byl velmi módní koncem 18. století. Zajímavá je také sloupová síň Sala Terrena s podlahou z chladného carrarského mramoru, sloužící v létě jako jídelna. Na stropních malbách si lze v květinových freskách prohlédnout monogram Miklóse Esterházyho. Pokoje v přízemí zakončuje prohlídka Princovy ložnice s obrazy Amora.

První podlaží nabízí k prohlídce honosné barokní a rokokové salony včetně koncertní a obřadní síně. V prvním poschodí je také instalována výstava věnovaná životu velkého rakouského skladatele Haydna. Palác si návštěvníci mohou prohlédnout jen s doprovodem průvodce, u pokladny si můžete pořídit informační brožurky v angličtině.

Palác se stává pravidelně dějištěm dvou významných hudebních událostí. Od doby 150. výročí úmrtí velkého skladatele Haydna v roce 1959 se tu na jeho počest každoročně koná Mezinárodní hudební festival a Týdny hudby za účasti světově proslulých tuzemských i zahraničních orchestrů a sborů. V červnu a červenci probíhá Haydnův festival budapešťských smyčcových nástrojů a na přelomu srpna a začátkem září nastupují tradiční dny Haydnova festivalu. Oba festivaly bývají beznadějně vyprodány už dlouho dopředu a vždy strhnou milovníky genia loci do světa překrásné hudby.

Okolí městečka Fertödu si oblíbili cyklisté, kteří tu najdou skvělý terén a možnost si kola zapůjčit buď v hotelu, nebo kempinku Dori.

-ar-

Předchozí články z Maďarska:
Tokaj vínem opředený
Siófok, letovisko na břehu Balatonu
Sárospatak je městem vína, lázní a kultury
Budapešť - Széchenyiho lázně
Z Visegrádu vládli uherští králové

Článek byl zobrazen 8 458 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko