Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť - Vajdahunyadský hrad

V budapešťském městském parku se na břehu jezera ve Városligetu nachází Vajdahunyadský hrad. Nenechte se však zmást názvem, nejde totiž o skutečný hrad, ale o komplex několika budov, které reprezentují nejrůznější architektonické styly.

Stavby v městském sadu vyrostly v roce 1896 při příležitosti oslav milénia a patří mezi neokázalejší díla té doby. Byly postaveny podle návrhu architekta Ignáce Alpára a dnes ilustrují dějiny a vývoj architektury v Maďarsku. Tyto neuvěřitelné, jedinečné pohádkové stavby měly původně sloužit jako dočasné výstavní pavilony, ale u veřejnosti našly velké zalíbení. Proto byly v letech 1904 – 1906 s použitím cihel přestavěny na trvalou stavbu.

Stavby jsou řazeny chronologicky podle jednotlivých slohů – první je románský, následuje gotický, dále renesanční, barokní a další… Budovy byly záměrně postaveny blízko sebe, aby z něj měli lidé dojem soudržného celku. Na každém z pavilonů jsou patrné kopie autentických detailů, jež pocházejí z nejvýznamnějších maďarských historických budov.

V románské části si můžete prohlédnout Jáckou kapli, která se honosí věrnou kopií portálu benediktinské svatyně z roku 1214. Tato svatyně se nachází v obci Ják nedaleko rakouských hranic. K vidění v románské části také křížová chodba a palác. Gotický pavilon představuje stavby s prvky, které najdete na hradech Vajdahunyad a Segesvár, které se dnes nacházejí v Rumunsku.

Renesanční a barokní komplex je odrazem umění architekta Fischera z Erlachu. Do průčelí stavby byly vkomponovány kopie části Bakócziho kaple v ostřihomské katedrále. V barokní části sídlí Zemědělské muzeum. Jeho návštěvníci se mohou blíže seznámit s chovem dobytka, vinařstvím, honitbou a rybolovem.

Celý tento „hradní“ komplex je velkým turistickým lákadlem Budapešti. Lidé se v něm mohou setkat s prvky, které jsou vidět na více než dvaceti nejvýznamnějších maďarských objektech. Jelikož je středověk požadován za nejslavnější epochu v dějinách země, je na něj kladen největší důraz. Kontroverzní období nadvlády Habsburků není kupodivu tak důležité a je spíše zatlačováno do pozadí.

- jap -

Předchozí články z Maďarska:
Budapešťská ZOO
Budapešť - Národopisné muzeum
Budapešť - Státní opera
Budapešť - Maďarská národní galerie
Budapešť - Skalní kostel

Článek byl zobrazen 14 061 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko