Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kecskemét láká na architekturu a meruňkové háje

Město Kecskemét se nachází v centrální části Maďarska na půl cesty mezi řekami Dunajem a Tiszou přímo v srdci Velké uherské nížiny. Cestovatele zde láká architektura a muzea, meruňkové háje a samozřejmě znamenitá regionální meruňkovice – barackpálinka. Doslova za dveřmi města se nachází Národní park Kiskunság.

Kecskemét je východiskem výletů do charakteristické maďarské puszty, neboť toto stotisícové město se rozkládá na okraji Bugacké puszty. Kecskemét je také vinohradnické a ovocnářské středisko, které má významný podíl v maďarském potravinářském průmyslu. Protože v minulosti umožnilo moudře využívané zemědělské bohatství Kecsemétu splatit své dluhy, může se město pyšnit jednou z nejzachovalejších architektur v zemi. Město bylo a dosud je významným kulturním centrem a domovem světoznámé Hudební akademie.

Kecskemét
Foto: Kecskemét

Hudební akademie Zoltána Kodályho se nachází v barokním klášteře východně za františkánským kostelem sv. Mikuláše na Kossuth tér. Instituce je pojmenována po hudebním skladateli Kodálym, jemuž je věnována jedna z chodeb akademie. 

Kecskemét je městem řady náměstí, které se navzájem prolínají. Příznivce historické architektury jistě potěší, že hned na centrálním náměstí stojí několik kostelů různých církví, secesní radnice se zvonkohrou a hezky zdobená budova Cifra Palota – Pestrý palác. Secesní ornamentální palác postavený v roce 1902 je vyzdoben barevnými majolikovými obklady. Uvnitř paláce se nachází Kecskemétská galerie, která nenabízí k vidění jen obrazy, ale v Dekoračním sále je možné shlédnout také štukového páva, zajímavě zdobená okna a další podobné předměty.

Kecskemét, Maďarsko

Sytě růžová radnice z konce 19. století je nádherná budova navržená Ödönem Lechnerem. Reprezentuje typický maďarský sloh, který je směsicí secese a lidových prvků. Autorem malovaných stropů s květinovými motivy a fresky maďarským hrdinů je Bertalan Székely. Radniční zvonkohra několikrát denně hraje skladby Kodályho, Mozarta i Beethovena.

Kecskemét, Maďarsko

Za pozornost rozhodně stojí Muzeum maďarským naivních umělců v domě z roku 1730 s mnohými nevšedními díly současných autorů. Poblíž stojí neméně zajímavé Muzeum hraček, které opatruje sbírku panenek z přelomu 19. a 20. století, dřevěných vláčků a stolních her. V manufaktuře a muzeu pálenky čeká turisty prohlídka s ochutnávkou originální meruňkovice. Zato Leskowského sbírka hudebních nástrojů provází návštěvníky vývojem hudebního umění. Sbírky tohoto muzea vystavují exempláře hudebních nástrojů z pěti kontinentů.

Kecskemét, Maďarsko

Nestor všech muzeí v Kecskemétu je Muzeum maďarského lidového umění, které je situováno v 10 místnostech bývalého statku. Sbírka vystavuje nábytek, dřevoryty, výšivky a nejrůznější zemědělské nástroje. Asi nebude v lidských silách návštěvníků stihnout prohlídku všeho najednou.

V letní sezóně je hlavní atrakcí města kecskemétský akvapark. Je to plavecký areál se všemi možnými atrakcemi pro děti vybavený také lázněmi, v nichž se návštěvníkům zaručeně odplaví cestovní únava. Vodního skotačení si turisté mohou užít také na jezeře v Centru volného času, který leží severně od akvaparku.

Kecskemét, Maďarsko

Kecskemét lze nazvat městem hudby a divadla. Kulturní centrum Ference Erdeie pořádá množství akcí a je výborným zdrojem informací. Milovníkům zábavy lze připomenout, že v kalendáři akcí Kecskemétu je velmi dobře zapsán Jarní festival, který se pořádá každoročně v březnu nebo na konci srpna Hirösův týdenní festival, který oslavuje bohatství zemědělství v Kecskemétu – zejména zlatých meruněk.

Dobrým tipem na výlet je návštěva blízkého národního parku Kiskunság, jehož největší atrakcí je jezdecká show. Vystoupení stojí za zhlédnutí, neboť ne vždy se návštěvníkům podaří vidět v akci kovboje práskající svými biči, závodící bez sedla nebo jízdu takzvaného „pětispřeží“, u něhož jeden kovboj cválá vši silou s pěti koňmi a přitom stojí na zádech posledních dvou koní. Nejlepším zdrojem informací o atrakcích parku se návštěvníci dozvědí v Bugac Tours, který má sídlo v menší kanceláři u vchodu do parku.

-ar-

Předchozí články z Maďarska
Keszthely - univerzitní město s tradicí 
Szombathely 
Hévíz jsou prvotřídní termální lázně  
Pannonhalma je klenotnice maďarské architektury  
Fertöd 

Článek byl zobrazen 13 695 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko