Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Békécsaba

Město Bekescsaba ležící v jižní Velké nížině nedaleko rumunských hranic a asi 20 km od lázeňského města Gyula, je jednou z bašt slovenského etnika v Maďarsku. Ve městě a jeho okolí žije mnoho Slováků, kteří sem přišli v 18. století po skončení turecké nadvlády. Slovenskou republiku zde zastupuje jejich konzulát, vyučování dětí probíhá ve slovenské škole a o propagaci se stará Slovenský dům, kde turisty rádi ubytují.

Békéscsaba je živé město plné listnatých alejí a kostelních věží, nabízející také několik pozoruhodností. Dříve bylo město centrem Vihar Sarok – „bouřlivého koutu“ Velké uherské nížiny, kde vypukly mezi dělníky a zemědělci v roce 1890 násilné výtržnosti.

Békéscsaba bylo již ve 14. století důležitým opevněným sídlem, avšak postupně upadalo vlivem turecké nadvlády a většina obyvatelstva se postupně odstěhovala. Na počátku 18. Století vyzval habsburský posel János György Harruckern obyvatele Porýní a Slováky, aby sem přesídlili, a tak se tato oblast brzy stala luteránskou baštou.

Za pozornost stojí největší evangelický kostel v Maďarsku, po právu zvaný "velký", s věží vysokou 70 m a s vynikající akustikou, do jehož lavic může usednout asi 2 900 věřících. Radniční nádvoří (Városháza) bývá v letních měsících dějištěm tzv. radničních večerů.

Město je také spojováno s čabajskou klobásou, která se zde vyrábí. Každoročně se zde pořádá "Festival čabajské klobásy", spojený s ochutnávkou, folklórem a zábavou. O čabajce se všude píše, že jde o klobásu, která se začala vyrábět v maďarském městě Csába. Takové město však dnes v Maďarsku není, dřívější Csába se jmenuje Békéscsaba a je to hlavní město župy Békés.

Kromě vzácné možnosti pohovořit si příbuzným slovanským jazykem můžete v Békescsabě ještě vidět muzeum významného maďarského malíře Mihálye Munkácsyho (znalci umění určitě znají jeho obraz Ecce homo!). Etnografická výstava vás provede historií rumunských, slovenských, německých a maďarských etnických skupin v regionu.

Nesporně zajímavé je i Muzeum obilí, ve kterém se nachází několik starých doškových stodol naplněných tradičními nástroji a nářadím. Blízký větrný mlýn z 19. století je jedním z dochovaných exemplářů v Maďarsku. Zajímavý je rovněž dům koberců, kde jsou například tzv. maďarské perské koberce.

Můžete zajít i do slovenského národopisného muzea, které dokumentuje život slovenského etnika v této oblasti. Slovenské vlastivědné muzeum je nádhernou slovenskou usedlostí postavenou v roce 1865 a vybavenou lidovým nábytkem a výzdobou. V sousedství naleznete mnoho dalších venkovských usedlostí.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko