Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szeksárd

Velice atraktivní město Szekszárd leží na jih od řeky Sió, která spojuje jezero Balaton s Dunajem uprostřed pohoří Szekszárd. Je hlavním městem Tolnské župy a centrem regionu Sárköz. Navíc je Szekszárd vstupní branou do jižního Zadunají. Sedm historických pahorků, na nichž se rodí tradiční ohnivá szekszárdská vína, obklopuje město s romantickým ovzduším.

Na významného syna města, velkého maďarského básníka a překladatele Mihály Babits (1883-1941), upomíná Pamětní muzeum v ulici nesoucí jeho jméno, které uchovává i původní nábytek, obrazy a oblíbené předměty denní potřeby. V městské radnici (ve zvýšeném přízemí) je uspořádána výstava v upomínku na Ference Liszta (1811-1886). Je zde křídlo, dopisy a plastika geniálního pianisty a skladatele maďarského původu. Pamětní deska se nachází na domě August v ulici Széchenyi 38.

Jeden z největších jednolodních kostelů v Evropě, barokní kostel sv. Ladislava, stojí na náměstí Béla tér, které tvoří středověké jádro města. Je tu také jeden z nejhezčích maďarských klasicistických župních domů, na jehož nádvoří byly konzervovány pozůstatky benediktýnského kostela z 11. století. Historii města a okolí přibližuje v záběru několika tisíciletí tematická místopisná a archeologická výstava v Župním muzeu Móra Wosinského. Dům umění, zřízený v budově někdejší synagogy, je prostorem pro dočasné výstavy.

Právě v Szekszárdu působí Deutsche Bühne Ungarn jako jediné divadlo maďarského venkova hrající v německém jazyce. Další celostátní raritou je jedinečné muzeum „Mézédes Emlékeink” („Medově sladké vzpomínky“) s přidruženým obchodem, specializované na udržování dávných tradic řemesla perníkářského, svíčkařského a rukodělně vyráběných cukrovinek.

Hrozen vína v městském erbu (v neobvykle velké a originálně komponované podobě je k nalezení na vrchu Kalvárie, z něhož je panoramatický výhled na celé město) symbolizuje Szekszárd jako středisko vinařské oblasti proslulé svými červenými víny. Szekszárd se už v dobách starých Římanů vyznačoval vysoce vyspělou vinařskou kulturou. V roce 1987 mu Mezinárodní vinařský úřad udělil čestný titul „Mezinárodní město révy a vín”. Charakteristickým mokem szekszárdské vinařské stezky je Szekszárdská kadarka, hungarikum, které se rodí jenom tady. Szekszárdského původu je však i bikavér, víno vznikající mísením tří samostatných červených druhů! Jednou z pozoruhodností Szekszárdské vinařské stezky je osada Sióagárd-Leányvár, utvářená asi 340 vinnými sklípky.

Malá vesnice – tzv. Horní město – v údolí na severozápadě je plná vinic a rodinných sklepů. Procházkou po Bartina utca, která přechází v Remete utca, dojdete ke kapli Remete – důležitému poutnímu místu. Cestou zpět jděte po Bocskai utca severně od Szekszárdského potoka. Kolem Szekszárdu je také několik míst, kde můžete ochutnat místní vína. Jedno z nejlepších je Garay Pince, kde dostanete k degustaci i koupi některá ze szekszárdských nejlepších vín.

Mezi největší každoroční události patří Szekszárdské posvícení na konci června, Mezinárodní dunajský folklorní festival pod společnou záštitou Kalocsy a Baji v polovině července a Szekszárdské vinařské dny na konci září.

Tipy na výlety

Přírodní rezervace Gemenc
Gemenc je záplavové území o rozloze 180 km2 s ukázkou původních topolových lesů, slepých ramen řek a kanálů. Nachází se 12 km od Szekszárdu a tvoří část Dunajsko-drávského národního parku. Dnes tato říční niva, jezera a rybníky (kromě sypaných hrází, které byly postavené bohatými velkostatkáři na ochranu farem) nabízí útočiště jelenům, kancům, čápům černým, volavkám a datlům. Rezervaci lze navštívit po celý rok. Lov je omezen na určité oblasti.

Hlavní vchod do rezervace je v návštěvnickém centru Gemenc v Bárányfoku. Centrum nabízí aktivity jako jízdu v kočáře nebo návštěvníkům poskytnou mapy pěších i cyklistických stezek po rezervaci. Blízko centra je dřevěná hala postavená bez použití hřebíků pro arcivévodu Franze Ferdinanda na uložení loveckých trofejí. Dnes slouží potřebám Lesnického muzea. Hala byla vystavena v Budapešti v roce 1896 na Jubilejní výstavě a dnes je na svém čtvrtém stanovišti.

Přístup do gemenckého lesa je omezen, návštěvy jsou možné pouze na loďkách nebo úzkokolejkou. Úzkokolejná železnice, která kdysi sloužila pro svoz dřeva z gemenckého lesa, je zábavnou možností dopravy. Zkrácená varianta trasy úzkokolejného vlaku je dostačující, proplétá se a klikatí kolem zbylých dunajských meandrů.

Folklorní region Sárköz je centrem lidového tkalcovství Maďarska. Öcsény je největší město, ale pro návštěvníky je nejzajímavější Decs s jeho vysokými zděnými chalupami, pozdně gotickým protestantským kostelem a lidovými domy. Izolace této oblasti pomohla uchovat lidové zvyky a řemesla, které nenajdete nikde jinde v Maďarsku. V Sárközu uvidíte místní keramiku zdobenou ptačími motivy. V Ormánságu jsou pastýři slavní díky předmětům, které vyřezávají z rohoviny nebo dřeva. Jedinečné jsou dubové svatební truhly zdobené geometrickými vzory.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko