Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Dunaj – Ipoly

Jižním a jihozápadním směrem od Visegrádu se rozkládá pohoří Pilis, zvlněná krajina plná dubových a bukových lesů. Za doby Matyáše Korvína patřilo pohoří do soukromého loveckého revíru, nyní slouží jako budapešťská rekreační oblast protkaná více turistickými cestami včetně první maďarské trasy z roku 1869. Celková rozloha oblasti činí 250 km2 a náleží do Národního parku Dunaj-Ipoly a pohoří Börzsöny severně od Dunaje tvoří zbytek národního parku.

Národní park Dunaj – Ipoly je vytvářen z Piliských a Visegrádských vrchů v Zadunají, Börzsönyských vrchů na severu a dvou dlouhých, úzkých pásů země: údolí Dunaje od Visegrádu po jižní cíp ostrova Szentendre a záplavového území řeky Ipoly od Hontu po Balassagyarmat.

Vápencový masiv Pilisu je protkán jeskyněmi, z nichž nejznámější jsou jeskyně Ördöglyuk, Leány a Legény. Vaskapu (Ocelo-vá skalní brána) byla také jeskyně, ale její strop a stěny se zhroutily a zachoval se pouze dvojitý “triumfální oblouk” vchodu. Dolomitové skály byly rozryty a vytvarovány do podoby palisád podobných varhanám. Rozhledna na Prédikálószéku ve Visegrádských vrších nabízí pohled na celé panorama ohybu Dunaje. Poblíž můžete obdivovat několik obrovských skal, které byly odtrženy od kopce a odvlečeny dravým proudem bývalého řečiště. Jako kontrast k tomuto pohledu působí mírné svahy s obhospodařovanými loukami. Na jedné z nich rostou stovky fenyklů panonských, hlavní botanické atrakce Piliských vrchů.

Dobrou základnou pro průzkum pohoří je Dömös, 6 km západně od Visegrádu. Pohoří je také nejlepším místem pro pozorování ptáků v západním Maďarsku. V Dömösu návštěvníci najdou nádhernou říční pláž a kempink Dömös, který nabízí místa pro stany i dobře zařízené chatky až pro 4 osoby. Můžete také plout malou lodí přes Dunaj z Dömösu do Dömösi átkelés, vystoupit do jeskyní, které lze spatřit na svahu a pěšky se vydat zpět do pohoří za Nagymarosem.

Börzsönyské vrchy jsou známé především svými hrady, ale také svými vodami: tři hlavní potoky jsou napájeny 335 prameny. Fauna a flóra Börzsönyských vrchů je velmi různorodá. Bylo zde zjištěno 70 druhů chráněných rostlin a 117 chráněných druhů ptáků, z nichž 90 v této oblasti pravidelně hnízdí. Börzsönyské vrchy jsou proslulé svými krásnými výhledy. Nejkrásnější pohled je z rozhledny na 939 m vysokém kopci Csóványos.

Krajinářsky nejkrásnější a zároveň nejcennější části údolí Ipoly jsou ohyb řeky u szobského viaduktu, mokřad Hideg s nesčetnými lovícími volavkami bílými a mokřad Ipolydamásd oplývající chráněnými rostlinami. Na tomto 11 – 12 km dlouhém úseku řeky bylo zjištěno 47 hnízdících a 17 tažných druhů ptáků.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko