Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pécs

Pécs neboli Pětikostelí je jedno z nejhezčích Maďarských měst. Rozkládá se jižním směrem od Balatonu. Pécs je páté největší město Maďarska a je sídlem baranyaského regionu. Město je rovněž branou do Chorvatska, balkánských států a severní Itálie. Nedaleké Jaderské moře, středomořské klima, malebné uličky historického centra a ruch za letních večerů evokují tuto atmosféru. Raně křesťanské památky jsou zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Příjemné mírné klima a obdivuhodná minulost – to činí Pécs klenotem jižního Zadunají. Město leží stejně daleko od Dunaje jako od Drávy, v nížině chráněné před severními větry pohořím Mecsek. Pécs se těší z dlouhého léta a je tak ideálním místem pro pěstování vinné révy, ovoce a ořechů, především mandlí. Pro návštěvníky je však Pécs především městem umění a hlavním městem župy Baranya.

Pécs je město založené Římany se středomořskou atmosférou. Návštěvníci zde naleznou římské hrobky, mešity a minaret, ale i útulné kavárničky. Mezi nejvýznamnější křesťanské památky patří Mausoleum – malbami zdobená hrobka, Římská náhrobní kaple s dlažbovou mozaikou z 2. – 4. století s nástěnnými malbami, Bazilika a hrobka s cennými sochami a freskami. Z barokního období se dochovaly kostel Všech svatých, klášter karmelitek a klášter františkánů. Na hlavním náměstí turisty přitahuje studna Zsolnay.

Jako památka na 150letou vládu Turků zde zůstala mešita Ghasi Kasim Pascha s nápadnou kopulí, lomenými okny a nádherným mihrábem, která dnes slouží jako katolický kostel. Nejlépe zachovalá islámská stavba v Maďarsku je mešita Jakowali Hassan Paschi, kde se dnes nachází muzeum turecké historie a umění.

Pécs je městem vinic a dobrého vína. Byla zde založena jedna z prvních společností na výrobu sektu a vinařství má jak ve městě, tak v regionu dlouholetou tradici. Sbírky muzeí Vasarelyho, Csontváryho a Zsolnayho jsou známé po celé Evropě. Mnoho návštěvníků přitahuje právě umělecký život Pécse (výstavy a festivaly), ale k dobré pověsti města přispívají také výzkumné ústavy či mezinárodní vědecké konference. Zdejší univerzita byla založena v roce 1367 - je tedy po pražské Karlově univerzitě druhou nejstarší ve střední Evropě.

První univerzita byla v Pécsi založena uherským králem Ladislavem I. na podobném principu jako univerzita vídeňská. Nicméně již v průběhu 15. století došlo k rozdělení na dvě instituce – teologickou a právnickou. Za osmanské nadvlády byly i tyto zbytky vysokého učení úplně uzavřené. Do města se pak vrátily vyšší vzdělávací instituce až za vlády císaře Josefa II., kdy v roce 1785 došlo na krátko k přesunu královské akademie z Györu do Pécse.

Kromě kulturního, vzdělávacího a administrativního centra je Pécs také důležitým průmyslovým střediskem regionu, specializujícím se zejména na nové technologie. Osídlení Němci, Chorvaty, Srby a jinými národnostmi vedlo v průběhu dvoutisícileté historie města k velkému mísení obyvatelstva. Mírové soužití menšin velmi přispělo k rozvoji zdejších bohatých kulturních tradic. Dobře to ilustruje například fakt, že zde bylo založeno jediné chorvatské divadlo, které působí spolu s Národním divadlem Pécs, Třetím divadlem a loutkovým divadlem Bóbita.

Mezi velké výroční události v tomto společenském městě patří Mezinárodní kulturní týden na konci července, který se soustřeďuje na divadelní vystoupení. Pécscké dny - na konci září 10denní festival tance a hudby s dostatkem alkoholu – jako nezbytnou součástí a Evropský vinařský pěvecký festival také na konci září, což je jediný evropský festival zaměřený výlučně na mužské interprety.

V Pécsi se také velmi dobře najíte, je tu mnoho stylových restaurací, kde se výborně vaří a pro milovníky sladkostí i množství krásných cukráren. Severovýchodním směrem se nad městem zvedá kopec. Na jeho vrcholku je kaple Havi-hegy. Od kaple je nádherný výhled na město. Severozápadním směrem se nad Pětikostelím zvedá vrchol Misina (535 m n. m.) s televizní věží. Na televizní věží je vyhlídková plošina a pod ní je umístěna kavárna a restaurace.

Pécs je letošní evropská metropole kultury

Pécs je letošní evropská metropole kultury

Maďarské město Pécs, jinak známé také jako Pětikostelí, je pro své příjemně mírné klima, řadu historických památek a zajímavých muzeí nazýváno klenotem jižního Zadunají. Pro turisty je Pecs nejen hlavním městem župy Baranya, ale především městem umění a jistě není náhoda, že se Pécs stala 10. ledna 2010 evropským městem kultury.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko