Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kalocsa

Kalocsa je typickým maďarským městečkem bohatým na dějiny. Minulost města zde zanechala své stopy - společně s Ostřihomí byla Kolocsa jedním ze dvou biskupských sídel založených králem Štěpánem v roce 1009. Tři věci proslavily toto město daleko široko: červené paprikové lusky, které se zavěšují pod okap jako girlandy a suší se na slunci, nádherné květinové malby na zdech a v podloubí selských domů a lidové kroje, které jsou - jako i ostatní výšivky – ozdobeny jemnou krajkou a kombinovány s pestrými květinovými motivy. Předměty maďarské lidové tvořivosti jsou mimořádně oblíbenými dárky a suvenýry – zejména bílé nebo barevné výšivky z města Kalocsa.

Nejtypičtější maďarské koření, červená paprika sušící se ve věncích na okapech, malované květinové vzory na verandách a zdech domů jakož i nádherné výšivky a zdobené kroje spojující křehkost krajek s pestrými rostlinnými motivy, šíří pověst tohoto již tisíciletého města po celém světě. Nejhezčí výšivky a kroje jsou k vidění ve 200 let starém Oblastním domu folklóru, zatímco s dějinami výroby maďarské mleté papriky se lze seznámit v Muzeu maďarské papriky (Magyar Fűszerpaprika Múzeum). Společně se Szegedem je Kalocsa největším výrobcem mleté papriky, (piros arany), v maďarské kuchyni tak důležité. Navštívíte-li Kalocsu v září stanete se svědky, jak se zelená pole z okolních vesnic přemění na červené koberce. Kalocské dny papriky v září jsou oslavou sklizně místního „červeného zlata“.

Římsko-katolická arcibiskupská klenotnice na náměstí Szentháromság tér 1 uchovává 110 uměleckých děl, náhrobek a procesní kříž z 12. století. Na varhanách dvouvěžové arcibiskupské katedrály vybudované ve slohu italského baroka několikrát hrál sám Ferenc Liszt. Zdejší varhany patří k největším v Maďarsku. Mezi vzácnými exponáty v kostelní klenotnici vyniká herma (relikviář tvaru busty obsahující světcovu lebku) sv. Štěpána, prvního uherského krále a v r. 1009 zakladatele arcibiskupství v Kalocsi. Knihovna arcibiskupského paláce obsahuje více než 150 tisíc svazků, mezi nimi i kodexy a prvotisky nevyčíslitelné hodnoty.

Miklós Schöffer, rodák z Kalocsy (1912-1992), který zhotovil vesmírná vozítka s kybernetickými, zvukovými a světelnými efekty, má své vlastní muzeum se 47 exponáty na ulici Szent István király 76. Některá další Schöfferova futuristická díla lze spatřit poblíž autobusového nádraží. Jeho kinematická svítící věž Chronos 8 je sada ocelových traverz a rotujících odrážejících se zrcadel, která se před dvěma desítkami let stala předzvěstí umění nového století.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko