Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tokaj

Severomaďarské středohoří nabízí turistům mnoho příjemných zážitků. Jedním z nich je návštěva Tokajského podhůří s městečkem Tokaj, které leží na jižních svazích Zemplínských vrchů. Víno z tohoto malého malebného města vinohradů a hnízdících čápů j známé už po staletí. Je také jedním z 28 měst a vesnic oblasti Tokaj-Hegyalja o celkové rozloze 66 km2 vinohradů, rozkládajících se po jižní a východní hraně Zemplínských vrchů. V roce 2002 byla tato oblast zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Prameny dokazují, že víno se zde pěstovalo již ve 12. století. Po prohrané bitvě u Mohácse se oblast Hegyalja stala hlavní vinařskou oblastí na území Maďarska. Tokajské víno je speciálně žluté a vyrábí se z odrůd Furmint, Muškát žlutý a Lipovina. Základem všeho jsou cibeby – scvrklé, sluncem a větrem vysušené bobule napadené plísní. Celé tajemství tokajského spočívá v tom, že z vysušených, extrémně sladkých „cibeb“ vylisuje vinař ještě sladší šťávu, kterou přidává do běžně vykvašeného vína. Tokajské víno má pouze bílé odrůdy.

Za prohlídku stojí mimo jiné i centrum města s radnicí a Tokajské muzeum. Tokajské muzeum, v 18. stol. původně řecký obchod, vystavuje snad vše o historii Tokaje, regionu Tokaj-Hegyalja a produkci vína. Je zde také výtečná sbírka křesťanského liturgického umění, včetně ikon, středověkých křížů, triptychů a artefaktů z blízké Velké synagogy a výstava místních umělců.

Město vzniklo pravděpodobně již v 10. století. Ze stavebních památek jsou tu zříceniny hradu (definitivně ho zničili opět Habsburkové), barokní zámek patřící rodu Rákocziů s krásnou štukovou výzdobou zdí a Rákocziho sklípek. V podstatě je to rozsáhlá síť podzemních chodeb, budovaná prý několik století, obrovské prostory na skladování vína

V labyrintu Rákócziho vinných sklepů můžete ochutnat proslulý nápoj této oblasti, který je pojmem již od pozdního středověku. Právem jej Ludvík XVI. nazval "Vínem králů a králem vín". Hlavními slavnostmi v Tokaji jsou "Festival Tokajského vína" a podzimní "Vinobraní". Folklórní vystoupení, lidová zábava a hlavně chuť kvalitního "Tokaji Aszú" nebo "Tokaji Szamorodni" je skutečným zážitkem pro milovníky vína.

V létě se z přístaviště lodí Mahart můžete vydat na projížďku po Bodrogu a Tisze. Přístaviště se nachází hned u Hösök tere. Kopasz-hegy (Lysá hora) a její TV věž západně od centra města nabízí nádherné panorama Tokaje a přilehlých vinohradů. Tokaj není jediné město v regionu, kde jsou vinné sklípky. Blízký Tarcal jich má skoro stejné množství a Mád, Tállya a Bodrogkeresztúr jsou na tom podobně. V Tour-informu si opatřete vinařskou mapu.

Tipy na výlety
V těsné blízkosti Tokaje byl nedávno zrekonstruován zámek hraběte Degenfelda a dnes již slouží náročným návštěvníkům této oblasti. Tokaj je sice velice malé městečko, ale turistům budou stačit pouhé 2 a půl hodinky času a můžou se ocitnout třeba v Budapešti za předpokladu, že využijí služby vlaku Tokaj Intercity. Každý výlet většinou doprovází nějaké dobrodružství – může se stát, že třeba nastoupíte do vlaku Tokaj Intercity a vyjedete opačným směrem. Nic se nestane - za hodinku budete v metropoli východního Maďarska v Debrecenu.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko