Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kaposvár

Poměrně velké město Kaposvár leží v jižní části Maďarska asi 80 km na severozápad od Pécse. Toto transitní město na cestě mezi Balatonem a pohořím Mecsek se vyznačuje velkou pestrostí architektonických slohů. Při procházce působivými uličkami hlavního města župy Somogy, ležícím na trase mezi Balatonem a pohořím Mecsek, můžou návštěvníci objevit barokní, klasicistní i romantické budovy, krásné sochy a upravené parky. Hlavní městská třída je plná šarmu a pastelově barevných dvoupatrových domů, které tvoří základ kulturního dědictví.

Neorománsko-neogotický kostel Nejsvětější Panny Mane (Kossuth tér) byl prohlášen za katedrálu v roce 1993 v souvislosti s povýšením města na biskupské sídlo. U města se nachází zříceniny hradu, který byl postaven v gotickém slohu ve 14. století a rozbořen na příkaz císaře Leopolda I. na konci 17. století. Jako mnoho jiných maďarských měst i Kaposvár byl dobyt Turky, kteří toho v něm hodně zničili.

Město je spojeno se třemi slavnými maďarskými malíři – postimpresionisty – Józsefem Rippl-Rónaiem a Janosem Vaszarym, stejně jako Aurelem Bernáthem. Pamětní muzeum Rippl-Rónai na Rómahegy prezentuje životní dílo tohoto vynikajícího postimpresionistického malíře (1861-1927) v jeho původně zařízeném domě-ateliéru. Uvnitř Muzea župy Somogy najdete v přízemí velkou etnografickou sbírku a galerii současného umění. V 1. poschodí je veliká sbírka obrazů, která zahrnuje práce od Vaszaryho, Bernátha a Bély Kádára.

Národopisná sbírka stojí za povšimnutí a to především pro dřevěné a kostěné řezbářské práce, ukázky slavné „kékfestö“ (modře obarvená bavlněná tkanina), a zejména kvůli krojům chorvatské menšiny, které si její příslušníci oblékali během období smutku a zároveň zdobili své domy bílými látkami tak, jak to dělají Číňané.

Smetanově zbarvené secesní divadlo Gergely Csiky plné stovek klenutých oken, které bylo postaveno v roce 1911, stojí za to navštívit, i když nemáte vstupenky na divadelní představení. Toto divadlo stálo v popředí uměleckého kvasu Maďarska v 70. letech 20. století. Budova divadla je mistrovským dílem secesní architektury a potřebuje nezbytnou rekonstrukci. Zdejší inscenace mají obrovskou reputaci po celé zemi.

V galerii Vaszary na ulici Fő 12 jsou vystaveny práce různých současných umělců. Největší kaposvárskou událostí je Malířský festival na konci května, během nějž probíhá mnoho uměleckých představení na poli tance a hudby. Kaposvár je známý svými chorálními skupinami a koncerty se konají po celém městě včetně katolického kostela.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko