Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sümeg

Sümeg je situován v severozápadní části Bakony, v údolí spojující oblast Keszthely a Tapolca s malou rovinou a snadno dosažitelný od jezera Balaton. V tomto katolickém duchovním středisku 18. století vznikly ve své době překrásné církevní stavby: biskupský palác, františkánský kostel, který je též poutním místem a římskokatolický farní kostel s freskami F. A. Maulbertsche. Zdejší hrad ze 14. století patří k největším a nejzachovalejším v zemi. V místním muzeu je výstava z historie hradu, mučírna a panoptikum, na nádvoří se v létě oživují někdejší rytířské turnaje.

Sümeg ležící asi 19 km severozápadně od Tapolcy mezi pohořím Bakoňský les a pohořím Keszthely má pro turisty několik příjemných překvapení. První spatří návštěvníci hned na první pohled – hrad na kopci, který se rozhlíží po kraji. Druhým překvapením, které se skrývá v uličkách města, jsou patrně nejkrásnější barokní fresky v Maďarsku.

Impozantní hrad Sümeg se tyčí nad městem na 270 m vysokém kuželu z vápence, který je v této čedičové krajině opravdu vzácný. První zmínky o hradu jsou z roku 1318. Hrad byl vybudován v průběhu 13. století jako obrana proti mongolským nájezdníkům. Svůj význam potvrdil i době tureckých útoků, nakonec jej však vypálilo počátkem 18. století habsburské vojsko. Hrad Sümeg se rozpadl poté, co jej Rakušané na začátku 18. stol. opustili, ale v 60. letech 20. stol. byl znovu obnoven. Dnes je to největší a nejzachovalejší hrad v celém Zadunají.

V bývalých hradních stájích je Sedlářské muzeum. V areálu hradu najdete hradní muzeum s expozicí zbraní a brnění. Ve Staré věži je také malé hradní muzeum zbraní, brnění a hradního zařízení. Na hradním nádvoří se turisté mohou povozit na poníku nebo si můžete vyzkoušet lukostřelbu. V průběhu roku se na nádvoří pořádají středověké turnaje a slavnosti. Z hradu je nádherný výhled do okolí, např. na vápencové pohoří Badacsony se svými vinicemi nebo jezero Balaton.

Přestože městu dominuje hrad, je tu ještě jiná zajímavá památka k vidění. Prvenství bylo totiž přiřknuto kostelu Nanebevstoupení Páně, přestože zvenčí není tato budova (1756) nijak výjimečná. Vevnitř se skrývá překvapení v podobě tzv. rokokové Sixtinské kapli. Fresky, které zde vytvořil Franz Anton Maulbertsch (1757-58) patří k nejnádhernějším barokním pracím v Maďarsku a rozhodně náleží k tomu nejlepšímu, co tento plodný malíř vytvořil. Fresky na náměty ze Starého a Nového zákona se vyznačují překrásným zpracováním světla a stínu. Za drobnou minci do automatu si můžete nechat fresky nasvítit, abyste si je mohli co nejlépe prohlédnout.

Na náměstí sv. Istvána najdete biskupský palác a františkánský kostel s klášterem. Bývalý biskupský palác byl v době svého dokončení v roce 1755 velkolepou rezidencí. Dnes stále můžete obdivovat dva Atlasy podpírající balkon při vstupu a měděné chrliče ve tvaru mořských oblud. Kisfaludyho dům je místem narození Sándora Kisfaludyho (1772-1844), romantického básníka Balatonu. Vedle památek na jeho život a dílo vystavuje muzeum další exponáty, vztahující se k hradu Sümeg a místní geologii.

Malé muzeum kočárů u vedlejší budovy hotelu Kapitány vystavuje dobře zachované kočáry a malou sbírku středověkých zbraní a zbrojí. Středověká představení, která se konají na pozemku vedlejší budovy hotelu Kapitány, jsou teď v Sümegu velkou módou – návštěvníkům se předvedou fanfarónská dovádění a jezdecké dovednosti. Jestli si chcete zajezdit na koni, navštivte hradní stáje nebo jezdecký obchod Kentaur.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko