Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szombathely

Szombathely je hlavní křižovatkou západního Maďarska a většina turistů jím jen projíždí, což je škoda, protože je zde mnoho zajímavých míst k vidění. Název města (som-bot-haj) je překládán jako „sobotní místo“ a odkazuje na důležitý víkendový trh, který se zde konal ve středověku.

Dějiny Szombathely sahají hlouběji než už většiny jiných měst. V roce 43 n. l. zde Římané díky lukrativní jantarové cestě vybudovali obchodní sídlo nazvané Savaria. Obyvatelé tehdejší Savarie požívali práv římských občanů. Ze zisků plynoucích z Jantarové stezky bylo postaveno přepychové město, o jehož nádheře svědčí archeologické vykopávky. Pozůstatky fóra lze spatřit na Templom tér, jsou zde zbytky největší souvislé mozaiky místodržitelského paláce a zároveň celé Panonie. Zachovaný, skoro padesátimetrový úsek 2000 let staré Jantarové stezky, jakož i nálezy z Mercuriova chrámu a veřejných lázní spravuje Muzeum Savaria na Kisfaludy Sándor u. 9.

Další pamětihodností města je barokní kostel, jehož interiér vyzdobili znamenití umělci freskami, obrazy a sochami, ty ale byly v r. 1945 vážně poškozeny a dosud se restaurují.

Na prohlídku láká také Diecézní muzeum se svou sbírkou církevního umění, dále pak gotický farní kostel sv. Alžběty a bývalý dominikánský kostel sv. Martina. V Dorfmeistrově sále diecézní knihovny a archivu (Szily János u. 1.) jsou díla známých malířů. Hezká barokní brána přispívá k proslulosti gotického farního kostela sv. Alžběty (Aréna u. 1.), vedle kterého stojí bývalý františkánský klášter. Bývalý dominikánský kostel sv. Martina je zasvěcen sv. Martinu z Tours, který se zde narodil. Ve svatyni uvidíme gotické nástěnné malby.

Smidtovo muzeum je soukromou sbírkou uměleckoprůmyslových předmětů. Široký záběr sběratelova zájmu dosvědčuje nesmírná bohatost kolekce. Expozice v městské obrazárně (Szombathelyi Képtár, Rákóczi u. 12.) je průřezem současného maďarského umění.

Památky lidového stavitelství nalezneme ve skanzenu Vasi Múzeumfalu umístěném na území szombathelyského jezerního systému, který láká také k projížďkám na loďkách a rybaření. Venkovský životní styl je zde představen obytnými chalupami, dřevěnou zvonicí kovárnou a vodním mlýnem. Často se zde předvádějí lidová řemesla a o význačných dnech se pořádají trhy.

V Szombathely se nalézají jedny z nejvýznamnějších římských památek Maďarska, přičemž většinu z nich lze spatřit v tzv. Zahradě vykopávek obsahující bohatství pozůstatků Savarie vykopaných od roku 1938. Iseum je součástí rozsáhlé soustavy dvou chrámů z 2. století, věnované římskými legionáři egyptské bohyni Isidě. Vlys na obětním oltáři zobrazuje Isidu vedoucí psa Siria.

Kámonské arborétum (Szent Imre herceg u. 7.), největší v Maďarsku, očekává turisty s více než tisícem druhů jehličnatých a dvěma tisíci listnatých stromů, v květnu je místní chloubou rozlehlé kvetoucí pole rododendronů, na kterém napočítáme asi 50 odrůd.

Jezera vhodná pro kanoistiku a rybaření leží severozápadně od centra města podél Kenderesi utca a pokrývají 12 hektarů. Tvoří tak rekreační oblast Szombathely. Lodě si lze pronajmout na západní straně uprostřed malého ostrova.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko