Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Visegrád

Jenom asi 20 km od Esztergomi leží malé městečko Visegrád. Visegrád (ze slovanského názvu pro „vysoký hrad“), rozkládající se v příkrém zákrutu Dunaje, je nejkrásnější částí ohbí Dunaje a jeho skutečným symbolem. Většina turistů se do Visegrádu však nepřijede pokochat jen nádhernými výhled, které samotné mohou být důvodem návštěvy, ale prozkoumat zbytky městské historie – jeho renesanční palác a přilehlou tvrz.

V roce 1330 byl ve Visegrádu, městě, které bylo ve 14. století povýšeno na město hlavní, dokončen nový královský palác, tehdy největší komplex budov v Maďarsku. Bohatě zdobené sloupy z červeného mramoru a nádherně tesané studny na nádvořích působí dodnes nádherou, která zařadila Královský palác velkého renesančního panovníka k nejhonosnějším rezidencím 15. století. Nejcennější pozůstatky jsou vystaveny v Matyášově muzeu v ulici Fő 29.

O pět let později (1935) sem maďarský král pozval významné vládce střední Evropy. Schůzky se vedle maďarské elity zúčastnil i Jan Lucemburský společně se svým synem Karlem, pozdějším římským císařem a králem českým Karlem IV. Polský král Kazimír přijel společně s delegátem papeže. Byli zde též představitelé Bavorska, Saska, Slezska. Výsledkem bylo politické posílení maďarského, českého a polského království. Společná dohoda proti rakouským vévodům upevnila vzájemný obchod, kterému se Vídeň snažila bránit.

Moderní dějiny si vzaly ze 14. století příklad a v roce 1991 se zde sešli představitelé Maďarska, Polska a Československa, aby se dohodli na založení "Višegrádské trojky", politicko-ekonomické spolupráci těchto zemí. O dva roky později se ze známých příčin trojka změnila ve čtyřku.

Kromě sálu s voskovými figurami můžete na hradě spatřit klasické expozice zahrnující středověké mučicí nástroje, ukázku místní flory a fauny a další. Hrad měl dlouhé opevnění, jehož součástí byla i Šalamounova věž, jedna z největších a nejlépe dochovaných románských věží ve střední Evropě. Šalamounova věž z 13. století patřila k součásti opevnění mezi Vodní baštou na Dunaji a Citadelou na kopci. V této Citadele, postavené v letech 1245-55, byla po dobu 200 let uložena maďarská koruna krále Štěpána. Dnes uchovávají restaurované prostory exponáty, které se váží k historii hradu.

V rezidenčních místnostech na západní straně citadely je umístěna malá výstava obrazů a dvě menší expozice poblíž východní brány. Jedna představující lov a sokolnictví, ostatní je věnována tradičním pracím v regionu (kamenictví, uhlířství, včelařství a rybolov). Skutečným zážitkem je nicméně cesta podél opevnění tohoto paláce, obdivuhodné výhledy na pohoří Börzsöny a na Dunaj, které pravděpodobně patří mezi nejkrásnější v regionu.

Tipy na výlety
Visegrád má překrásné okolí s protilehlým břehem Dunaje. Určitě si nenechte ujít procházku po okolí. Do samotného Visegrádu se dostanete pohodlně z Budapešti autem po silnici č. 11, můžete pochopitelně použít i autobus nebo vlak.

Z hory Nagy Villám se naskýtá překrásný výhled, v těsné blízkosti se nachází letní bobová dráha a hora Mogyoró patří k nejoblíbenějším výletním místům v okolí hlavního města.

Údolí Apátkúti očekává návštěvníky na svých odpočinkových místech, u vodopádu či rybníka s pstruhy. Údolí Lepence láká k zotavení a odpočinku v lázních uprostřed lesa s termálními a plovacími bazény.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko