Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pannonhalma

Pannonhalma je městečko ležící na trase mezi městy Győr a Veszprém, které se nedá přehlédnout, jelikož se chlubí významnou památkou zapsanou na seznamu UNESCO - Pannonhalmským klášterem, který je vidět již zdaleka. Stačí jen odbočit z hlavní cesty a přibližně po 5 km stále do kopce se dostanete na záchytné parkoviště, odkud pěší chůzi dojdete až ke klášteru.

Pannonhalma je obec v Maďarsku v župě Győr-Moson-Sopron. Už 1000 let se tyčí na vrchu Sv. Martina (Szent Márton-hegy) klenotnice minulosti maďarské architektury, benediktýnské opatství, jež UNESCO zařadilo na seznam Světového kulturního dědictví, a které při oslavách jeho tisíciletého jubilea navštívil i papež Jan Pavel II.

Pannonhalma je malá obec v Maďarsku ležící 20 kilometrů jihovýchodně od Győru. Nad městečkem se nachází benediktinské arciopatství sv. Martina založené na konci 10. století knížetem Gejzou. První mniši přišli do Pannonhalmy v roce 996 na pozvání panovníka Gejzy a svůj malý kostel vysvětili v roce 1001 na hoře sv. Martina. „Ora et labora” – modli se a pracuj – tak zněl benediktýnský návod a jejich kantorský řád vytvořil v Pannonhalmě význačné duchovní centrum.

Dříve to znamenalo zejména práci v zemědělství, dnes se věnují i novým okruhům činnosti. Benediktini oživili zároveň s výstavbou kostelů a klášterů i Římany založené pěstování vinné révy. Dnes opět provozují velký vinný sklep a obhospodařují na 50 ha vinic. Na dvou třetinách plantáží pěstují odrůdy bílého vína, především Rýnský ryzling, Sauvignon blanc a kořeněný tramín, mezi červenými odrůdami je nejčastějším druhem Pinot noir, ale také Merlot či Cabernet franc.

K důležitým úkolům klášterů patřila od počátku také služba nemocným. Pro ně byly vyčleněny zvláštní prostory, které daly vzniknout pozdějším nemocnicím. V Pannonhalmě existuje písemný záznam z roku 1201, ze kterého je patrné i zařazení podepsaného mnicha „ospitalaris magister“ – magister nemocnice. V Pannonhalmě stále žijí příslušníci řádu, kteří jsou vzděláváni jako farmaceuti, chirurgové. Na základě zdejších receptur vyrábí firma Herbária Rt. Pannonhalmské léčivé bylinné čaje.

V opatství je Gotická svatyně s hvězdicovou klenbou, kaple a kostelní katakomby, vysvěcené roku 1001. Nachází se zde také renesanční sochařská výzdoba brány porta speciosa z červeného mramoru, benediktinská knihovna, jedna z největších podobných biblioték na světě. Knihovna obsahuje 360 000 svazků. V archívu je uložena nejstarší maďarská jazyková památka, zakládací listina Tihanyského opatství z roku 1055.

Bazilika ze 13. století je dnes dějištěm varhanních koncertů. Krypta baziliky ze 13. století je stará více než tisíc let a křížová chodba je jedinou zachovalou středověkou kruhovou chodbou s klenbovým pásem v Maďarsku. V klášteře působí gymnázium a kolej a také „monastýrský shop”, kde nalezneme ojedinělé bylinné čaje připravované v opatství, vína a předměty, jež jsou důležité k udržení duševního zdraví.

V galerii opatství se konají dočasné výstavy, je tu ale i bohatá numismatická sbírka s velkým množstvím starořímských mincí. Benediktýni v duchu svých vzdělavatelských tradic i dnes předávají vědomosti nastupujícím generacím. V klášteře v současné době působí gymnázium s internátem. V klášterní škole se duchovní vědění vždy spojovalo s konkrétními znalostmi a na tyto vzdělavatelské tradice se navazuje i dnes. Maďarská kongregace benediktinů se středoškolskou výukou a výchovou zabývala již od roku 1802 a přikládala vždy velký význam vysoké úrovni vědění a rozvoji osobnosti jednotlivce. Dnes navštěvuje gymnázium na 300 studentů, kteří patří k těm nejlepším v zemi.

Částí zdejšího arboreta, umístěného naproti vchodu do kláštera, je i park opatství, zatímco druhou část tvoří lesopark protkaný sítí promenád. Památník Millenia byl v Pannonhalmě odhalen před sto lety, v rámci oslav příchodu Maďarů do své vlasti.

Tradice opatství dbá i na jednotu duchovního života, modliteb a kultury. Kulturní programy kláštera Pannonhalma se proto snaží neoddělovat svět víry od každodenního života lidí. Nabízí výstavy, varhanní koncerty pořádané v bazilice arciopatství, zejména u příležitosti významných církevních a státních svátků.

Klášter Pannonhalma vítá poutníky hledající klid a zastavení, turisty pátrající v zrcadle minulosti po lepším porozumění současnosti. Lze si jej prohlédnout pouze s průvodcem. Klášter je snadno dostupný autem, z Győru denně také autobusem, případně vlakem.

V Panonii lze provozovat všechno, dobře se najíst, provozovat pěší turistiku, plavat v přírodních vodách, léčit se v termálních lázních, rybařit, účastnit se lovu, vylézat ke hradům, procházet se v arboretech či procházet vinařské cesty nebo obdivovat zámky.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko