Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Székesfehérvár

Asi stotisícové město Székesfehérvár leží asi 70 km jihozápadně od Budapešti. Székesfehérvár je místem, kde náčelník Maďarů Arpád poprvé založil osadu, a tím také nejstarší město v Maďarsku. Turisté však toto město často přehlížejí, což je škoda, protože jeho krásné centrum a spousta zajímavostí za výlet rozhodně stojí. Jméno města v překladu znamená „Sídlo Bílého hradu“ – Stoliční Bělehrad, protože bylo královským hlavním městem a bílá byla barvou krále.

Székesfehérvár – dle starého názvu Alba Regia – je městem králů. Město založil vladař Gejza. Toto starodávné město a nejstarší sídlo uherských panovníků bylo založené v roce 972. Město bylo významnou křižovatkou už od 11. stol., kdy tudy projížděli křižáci na cestě ze západní Evropy k Jaderskému moři.

Středověká bazilika byla místem korunovace a posledního odpočinku maďarských králů; v hlavním kostele bylo korunováno třicet sedm maďarských panovníků, patnáct jich zde bylo pohřbeno, mezi nimi také zakladatel maďarského státu král Štěpán I. Zde byla uložena svatá koruna i státní archiv a konala se zde zasedání sněmu. Právě zde byl v roce 1222 král Ondřej II. svými žoldnéři donucen podepsat Zlatou bulu, ranou listinu práv.

Historické centrum zůstalo takřka nedotčeno 2. světovou válkou. Jedinou zachovanou středověkou stavbou je kaple sv. Anny z 15. století se síťovou klenbou. Se zvláštním povolením je přístupná jedna z nejkrásnějších památek ve městě, karmelitský kostel a klášter (Petőfi u.). Fresky v interiéru karmelitského kostela zhotovil F. A. Maulbertsch.

Na náměstí knížete Gézy již v roce 970 stála malá kaple, jejíž půdorys je dnes z bílých kamenů vyložen na chodníku. V období tatarského vpádu ve 13. století král Béla IV. dříve než se s celým dvorem přesunul do Budína, dal vybudovat biskupskou katedrálu jako královské sídlo. V dnešní barokní katedrále je střežena lebka sv. Štěpána, uctívaná jako relikvie.

Na krásných šlechtických palácích a měšťanských domech města, které se roku 1777 stalo biskupským sídlem, převládá barokní sloh. V domě Győri-ház (Kossuth Lajos u. 15.) působilo první divadlo hrající maďarsky. Kouzelný je Hiemerův dům (Jókai u. 1.) s rohovým arkýřem. Romantické domy klasicistického náměstí Vörösmartyho nesou stopy uměleckého rukopisu slavného místního rodáka, stavitele Miklóse Ybla (1814-1891).

V posledním desetiletí 20. století se město stalo nejdynamičtěji se rozvíjejícím městem země, kde se tisíciletá minulost setkává s velkým průmyslem a špičkovou technologií. V romantických úzkých uličkách centra města a ve skrytých nádvořích můžeme i dnes objevit zvláštní místa - dílnu koňských postrojů vonící kůží, která je v provozu od roku 1906, Lékárenské muzeum Fekete Sas (Černý orel), sbírku panenek nebo novou zvonkohru zhotovenou místním hodinářským mistrem. Postavičky králů se každou hodinu objevují a procházejí za zvuku zvonů.

Na jednom z nejkrásnějších barokních náměstí v centru města spatříme jeden z korunovačních symbolů, kamennou sochu říšského jablka, která se stala i symbolem města. Za sochou nalezneme barokní radnici, která byla postavena již na počátku let 1600, a ke které byl později připojen palác rodu Zichy, vybudovaný v copánkovém slohu.

Z baziliky pocházející z 11. století, která byla po staletí nejvýznamnější budovou země a střediskem zákonodárství, zůstaly dnes ve středověké zahradě ruin k vidění pouze zbytky. Zde nalezneme mauzoleum sv. Štěpána s jeho ozdobným sarkofágem. Relikvii lebky zakladatele státu je možné zhlédnout v dnešní biskupské katedrále barokního slohu.

V Székesfehérváru se v 16. století ve velkém počtu usazovali srbští řemeslníci. Jejich bývalé domy hezky restaurované a zachované budoucím generacím a kostel, ukrývající ikonostas a slučující byzantský a rokokový sloh, jsou dnes atraktivním skanzenem. Muzeum pod širým nebem, kde dnes působí Muzeum mlékárenského průmyslu a Dům řemesel, bylo za důstojné zachování kulturních památek vyznamenáno cenou Europa Nostra.

V muzeích čtvrti Rácváros čeká turisty výstava o drobných řemeslech a životě cechů a zajímavá kloboučnická dílna. Celá desetiletí stavěl z betonu svůj romantický rytířský hrad (Bory-vár, Máriavölgyi út 54.), stmelující různé stavební slohy, sochař Jenő Bory (1879-1959), ve kterém umístil díla vlastní i jiných současných umělců.

Tip na výlet
Na východ od města leží Velence, třetí největší jezero v Maďarsku, 10,5 km dlouhé a s rozlohou 26 km2. Je mnohem klidnější než Balaton, jeho hloubka v průměru nepřesahuje dva metry, a tak je Velence ideální pro rodiny s dětmi. Téměře třetina jeho plochy je zarostlá rákosím, takže tu můžete pozorovat život ptáků. Kromě toho se můžete věnovat plavání, ježdění na lodičkách, windsurfingu, vodnímu lyžování a rybaření.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko