Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló patří k největším lázeňským komplexům v Maďarsku. Hajduszoboszló – leží v maďarské pustě Hortobágy nedaleko druhého největšího města Maďarska Debrecenu. Jedná se o nejpopulárnější rekreační místo maďarské Velké nížiny. Podobně jako v případě některých jiných lázní i lázně v Hajdúszoboszló jsou výsledkem neúspěšného hledání ropy (v roce 1925), které vedlo k objevu termálních vod místo ropy. Tisíce osob zde nyní využívají lázeňské léčivé procedury, nebo jen odpočívají v příjemných termálních vodách.

Alkalická, hydrogenuhličitanová voda obsahuje velké množství soli, sody, jódu, brómu, fluoridů, železa, manganu a více než dvacet dalších rozpuštěných minerálních látek včetně asfaltu, který spolu s jódem propůjčuje léčivým vodám v Hajdúszoboszló zvláštní temně hnědou barvu. Voda a bahno o teplotě 73 - 78°C obsahují také estrogen.

O Hajdúszoboszló je zvykem hovořit jako o "Mecce revmatiků". Horké zřídlo, vyvěrající na povrch z hloubky 1100 m o teplotě 73 °C, bohatě obsahuje kuchyňskou sůl, jod a brom a tím je příhodné mezi jiným k léčbě chronických onemocnění pohybového ústrojí. Koupelová a inhalační kúra vykazuje dobré účinky při léčení většiny chorob střev a kůže. Pitná kúra je vhodná při chronických respiračních a katarálních onemocněních a onemocněních štítné žlázy.

Termální lázně a park soustředěné u sebe jako rekreační oblast se nacházejí na severovýchodě od Hajdúszoboszló. Městské centrum leží na jihozápadě. Pozoruhodný monument Les zvonů blízko vstupu do termálních lázní byl postavený na počest mrtvých z válek během celé maďarské historie. Komplex lázní sestává z tuctu minerálních i standardních bazénů, bazénu s umělými vlnami, několika saun, solária a ozdravného centra. Jsou zde loďky k pronajmutí a za lázněmi najdete aquapark.

V lázeňském středisku je mnoho možností pro oddech: jízdy na člunu, rybaření, a v blízkých sportovištích tenis a stolní tenis. Oblíbenou oblastí pro turistické výlety je Hortobágyská puszta s jedinečnou florou a faunou (národní park, největší chráněné území v zemi). Ve městě je velký počet historických a kulturních památek a odehrává se tu velký počet kulturních událostí. Město se pyšní i sportovním letištěm, jezírkem se šlapacími koly, historickými památkami a především množstvím stylových restaurací a čárd.

První písemné zmínky o usedlosti jsou staré více než devět století a pocházejí z doby Gézu I. V blízkosti kalvinistického kostela postaveného v roce 1717, je 20 metrů dlouhá zeď a malá věž, což jsou pozůstatky gotické pevnosti z 15. století, zničené Turky v roce 1660.

Město není zajímavé jen svými lázněmi, jeho světovým patentem jsou hliníkové zvony. Zajímavé jsou i fresky v kostele sv. Ladislava z 18. stol., které zobrazují místní léčivý pramen. Ve zdejších muzeích je totiž možné vidět řadu zajímavých exponátů, například historické drobnosti, které se vztahují k dějinám města, cenné malby, grafiky i lidovou tvorbu. V krásném domě s doškovou střechou se nachází dům hrnčíře Istvána Fazekase vystavující pozoruhodnou černou keramiku vyrobenou rodinou Fazekasů v sousedním Nádudvaru.

Tip na výlet
V Maďarsku je první, ale i dodnes největší Národní park Hortobágy (80 000 ha), jehož vznik se datuje k 1. lednu 1973 a od roku 1999 je součástí UNESCO. Zajímavostí parku je nejdelší devíti-obloukový kamenný most, který byl postaven v letech 1827-33 a slouží silniční dopravě dodnes, jakož i přibližně 300 let stará csárda (čárda - restaurace) typická svou pohostinností. Nedaleko těchto zajímavostí je pastýřské muzeum a malá zoologická zahrada s ukázkou zvířat chovaných na pusztě.

Hrad řádu německých rytířů v Malborku

Hrad řádu německých rytířů v Malborku

Malé městečko Malbork, ležící necelých šedesát kilometrů od Gdaňsku, patří k vůbec nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v celém Polsku. Tisíce návštěvníků sem každoročně přijíždí obdivovat největší gotickou stavbu světa a jeden z nejkrásnějších středověkých hradů Evropy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko