Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hévíz

Prvotřídní lázeňské centrum Hevíz leží u největšího evropského termálního jezera Gyógy-tó u západního cípu Balatonu. Obyvatelé tohoto města ležícího asi 7 km severovýchodně od Keszthely, využívali horkou minerální vodu po staletí. Nejprve ve středověku v koželužství, později k léčebným účelům. Jezero si jako soukromé letovisko poprvé upravil hrabě György Festetics z Keszthely v roce 1795.

Centrum Hevízu tvoří lesopark a termální jezero. Západní hranici lesoparku tvoří Kossuth Lajos utce, na které stojí většina velkých hotelů. Krytý most dovede návštěvníky k hlavnímu pavilonu z konce 19. století, odkud se na všechny strany rozbíhají můstky a mola. Můžete pod nimi plavat anebo si na nafukovacích kruzích najít cestu k malým vorům dále na jezeře. Podél břehu je také několik mol na opalování.

Termální jezero se rozkládá na ploše téměř 5 hektarů uprostřed lesoparku a po většinu roku je pokryto růžovými a bílými lekníny. Napájí ho pramen vyvěrající z kráteru asi 40 m pod povrchem, který chrlí asi 80 milionů litrů horké vody denně. Teplota vody se pohybuje kolem 33 až 34 °C a ani v zimě neklesá pod 26 °C, takže je možné se koupat po celý rok, i když se na okolních jedlích tvoří led.

Pokud rádi jezdíte do lázní a užíváte si léčivých koupelí, potom se vám v Hevízu bude líbit. Mírně radioaktivní voda termálního jezera obsahuje síru, alkálie, hydrogenuhličitany a soli vápníku. Koupele jsou účinné při léčení nemocí pohybového ústrojí a páteře, zejména kloubních a revmatických obtíží, a také gynekologických zánětů; pitná kúra pomáhá při léčení poruch zažívacího traktu a paradentóze. Bahno ze dna, bohaté na jód a estrogeny, se lázeňsky rovněž využívá.

Vlastní městečko s asi 5 tis. obyvateli žije z lázeňského a turistického ruchu, je zde řada restaurací, hospůdek, kaváren, cukráren i noční klubů a kasino v hotelu Thermal. V Hevízu mají turistický vláček, zvaný „DOTTO“, který jezdí po celý den v pravidelných intervalech. Trasa je okružní, vláček vyjíždí ze záchytného parkoviště u centra a objíždí celé město. Zastávky jsou situovány hlavně u hotelů. Trasa vede i přes severozápadní okraj Hevízu, kde se nachází proslulé vinné sklípky a restaurace.

V městečku Hevíz můžete navštívit například Kocsi muzeum, Maripán muzeum, Balaton Muzeum, Panoptikum, muzeum panenek, prohlídku šnečího parlamentu, vinárnu Eszterházyho v Szigligete spojenou s ochutnávkou vína a večeří s folklórním programem. V okolí stojí za návštěvu jezero Balaton, barokní zámek rodiny Festeticsů v Keszthely (se světově proslulou knihovnou Helikon) a zříceniny hradů Sümeg, Tátika a Szigliget.

Asi největší zajímavostí a cílem potápěčů z celé Evropy je oválná jeskyně o průměru asi 15 metrů. Vstup do ní je v hloubce 38 metrů a vzhledem k silnému vývěru termální vody se dovnitř musíte nasoukat po nainstalované lávce. Viditelnost v jeskyni je omezena jen vlastním světlem a teplota zde často přesahuje 40 stupňů Celsia. U stropu je vzduchová kapsa, která ale příliš vzduchu neobsahuje. Všemožné oxidy síry by potápěče měly odradit od pokusu o dýchání bez automatiky. Do jeskyně se dostanete pouze s průvodcem a budete muset dodržet zdejší povinnou „deco“ zastávku. Zbytek jezera dosahuje maximálně 5 metrové hloubky a dno je bahnité. Přesto ponor na Hevízu stojí za to.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko