Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Balaton

Jezero Balaton často nazývané „maďarské moře“ nahrazuje této zemi mořské pobřeží. Jezero je 78 km dlouhé a ve svém nejširším místě měří 15 km. Pokrývá plochu 600 km2, a je tak největší evropskou zásobárnou sladké vody. Balatonské mělké a klidné jezerní vody přitahují díky svému uhrančivému kouzlu stále mnoho rekreantů a letních hostů. Balaton má tisíce tváří a tak si každý může své touhy uskutečňovat dle svých osobitých zálib a stvořit si dovolenou šitou přímo na tělo.


Autor: Bogdan Zaharie

Příroda obdarovala Balaton až nadbytkem přírodních krás. Kdo se jimi chce pokochat, udělá dobře, když nejprve vyhledá některou z nespočetných vyhlídek, a nebude na škodu, když si s sebou vezme i fotoaparát či dokonce malířský stojan. Nejrozmanitější krajina se rozprostírá z Krásné vyhlídky - Szépkilátó při Balatongyörök. Nejkrásnější pohled na kouzelně pestrou severní vulkanickou krajinu se naskytne z kopce Várhegy ve Fonyód či Boglár. Nesrovnatelné s čímkoliv jiným je z východního cípu jezera pozorované panorama Balatonu v celé jeho šíři. Kdo zažil západ slunce z vysokého břehu Balatonvilágos či Kenese, nikdy ho nezapomene.


Autor: Tomasz Bobrzynski

Hlavní zábavou pro návštěvníky Balatonu jsou vedle plavání především výlety na lodích a rybolov. Motorové čluny jsou zde zcela zakázány, a tak výlety na lodích lze chápat jako plavbu na plachetnicích, veslování a windsurfing. Vyhlídkové plavby po jezeře jsou oblíbené v letních měsících a trvají 1 až 3 hodiny. Rybolov je zde velmi kvalitní. Hojně se zde vyskytují sumci a kapři, k ceněným úlovkům patří candáti mladí a obecní.

Nejvhodnější dobou ke koupání v Balatonu jsou tři letní měsíce. Během nich je teplota vody jen zřídkakdy nižší než 22 stupňů a uprostřed léta často dosahuje i 27° - 28°C. Jezero je sladkovodní, takže se v něm mohou bez obav koupat i lidé s přecitlivělou kůží. Jediné vážné nebezpečí číhá na Balatonu na sebevědomé plavce v hluboké vodě. Bouřka přichází znenadání a na jezeře se tvoří krátké, strmé a hřebenovité vlny, kterým těžko odolají i fyzicky zdatní a obratní plavci. Tomuto nebezpečí lze však snadno předejít: po celém Balatonu se upozorňuje světelnou signalizací na silný vítr, který ohlašuje blížící se bouřku.  Kvalitu vody kontrolují nezávislí zahraniční odborníci a největší německý autoklub ADAC po léta zveřejňuje údaje o její kvalitě dnes již i prostřednictvím internetu.

Balaton má dvě tváře. Jednou jsou nekonečné tobogany, nafukovací skluzavky, kasina a hrací automaty, diskotéky a noční kluby, tou druhou pak tiché zátoky, romantické západy slunce, krásné pěší i cyklistické túry (stezky jsou pečlivě značené), folklórní i jiné slavnosti i divadelní představení pod širým nebem.


Autor: wanderer

Jezero má dvě protilehlá pobřeží, která se svým charakterem výrazně liší. Severní pobřeží Balatonu je na rozdíl od jižního velmi kultivované. Na severu přechází voda prudce do hloubky a po 30 až 50 metrech se již nedosáhne na dno. Zdejší pláže jsou vhodné spíše pro dobré plavce či pro ty, kteří přijíždějí s dospívajícími dětmi. Velice příjemné je Szigetfürdő v Keszthely ve stylu bývalého plážového domu, krásné pláže se nacházejí rovněž i v Zánka, Tihany a Balatonfüred.

Na jižním břehu se voda jen pozvolna svažuje do hloubky, na většině míst se můžete brouzdat vodou třeba i do vzdálenosti pěti set metrů od břehu bez plavání. Obzvláště mělké je pásmo přiléhající přímo ke břehu, kde se mohou ani ne v půlmetrové hloubce skvěle vydovádět ti nejmenší. Zpravidla proto si volí jižní břeh rodiny s malými dětmi. Východní cíp Balatonu je rájem pro milovníky slunečné lázně. Pláže v Kenese, Akarattya a Aliga položené severojižně jsou zality sluncem od brzkého rána do pozdního odpoledne.


Autor: Pablo Saludes Rodil

Na Tihany, unikátním poloostrově, který dělí jezero téměř na dvě poloviny, najdete historicky významný kostel a jedny z nejzapadlejších balatonských pláží. Největší evropské termální jezero v Hévízu je přírodním zázrakem. Kopce tvoří kulisu severním plážím s rákosovým porostem a o zbývající místo v krajině soupeří vinohrady, lesy, hrady a turistické trasy. Od jezera můžete pořádat jednodenní výlety do historických měst, jako jsou Veszprém nebo Székesfehérvár, kde se odehrávaly klíčové okamžiky maďarského osidlování krajiny.

Okolí Balatonu bylo osídleno už v době železné a Římané, kteří jezero nazývali Pelso, vystavěli ve 2. století jižně od Keszthely pevnost Valcum (dnešní Fenékpuszta). V době stěhování národů byl Balaton důležitým zdrojem vody, ryb, rákosu na střechy a v zimě ledu. První Maďaři využívali jezera jako přírodní obranné linie a vystavěli v jeho blízkosti mnoho kostelů klášterů a vesnic.


Autor: Martin Ujlaki

Zvláštní odstavec si zaslouží balatonská rybí polévka Halászlé. S prvními písemnými záznamy o ní se setkáváme také v letech 1800 a právě na Balatonu. Panství Festetics v Keszthely si vymínilo ve smlouvě sepsané s rybáři, že jsou povinni při významných událostech toto ”halacli” vařit pro hraběcí hosty. Halászlé je tehdy nejlahodnější, když se vaří z co nejvíce druhů ryb, kterým vévodí kapr a sumec.

Siófok, letovisko na břehu Balatonu

Siófok, letovisko na břehu Balatonu

Siofók je největším letoviskem a turistickým městem s několikametrovými plážemi Aranypart na jižním pobřeží největšího jezera ve střední Evropě – Balatonu. Lázeňské město Siofók se táhne až k letovisku Balantonvilágos na východě a Balatonszéplak na západě. Bez nadsázky je možné ho nazvat maďarským letním hlavním městem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko