Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budapešť

Budapešť, královna Podunají, domov 1,9 milionů obyvatel, hlavní město Maďarské republiky, leží na obou březích řeky a spojuje kopcovitou část Budy s Peští, rozkládající se do východní roviny. Dnes žije v hlavním městě každý pátý Maďar. Budapešť je skutečným srdcem země. Vzhledem ke své poloze je město dopravní křižovatkou země. Ve všech ohledech - ekonomickém, kulturním a společensko-politickém - je Budapešť středem Maďarska.

Nad Budapeští se tyčí několik vrchů, z nichž se naskýtají krásné pohledy na město, stejně jako na Prahu z Petřína nebo ze Žižkova. A podobně jako na Vltavě je i na Dunaji v Budapešti několik ostrovů. Budapešť je nejen hlavním městem Maďarska, ale i městem, které stojí za návštěvu. Nabízí vše pro cestovatele, milovníky památek a kultury, dobrého jídla a pití. V Budapešti totiž najdete vše od památek, po lázně, hory a jeskyně, až po největší synagogu v Evropě, restaurace a kavárny.

Výhodná geografická poloha města, jeho místo na hranicích dvou odlišných regionů, mu přisoudily ústřední roli již před mnoha stoletími. Vzhledem ke svým mnoha historickým památkám a muzeím, proslulým výstavám a kulturním událostem, jedinečné poloze, svému postavení jako metropole, a rozsáhlé kapacitě svých hotelů a infrastruktury je Budapešť oblíbeným cílem turistů během všech ročních období.

Budapešť vznikla v roce 1873 sloučením dvou částí rozkládajících se na dvou březích Dunaje: Budína (neboli Starého Budína) a Pešti. Dodnes je považována za město skládající se z těchto dvou částí. Buda je přírodní částí Budapeště. Nacházejí se zde vrchy a kopce Remete, Velký a Malý Hárs, Széchenyi a chráněná krajinná oblast Buda.

Nejeden cestovatel doporučuje jako nejvhodnější formu úvodního seznámení s tím, co město nabízí, plavbu po Dunaji. Pohled na panorama historických budov, které jsou jako šperky rozesety po obou stranách řeky, je vskutku jedinečný. Levému břehu dominuje mohutný královský palác obehnaný kamennou zdí. O něco dále se proti obloze tyčí věže Rybářské bašty a Matyášova chrámu, pozoruhodné jsou i kostely pod Hradním vrchem. Nejúžasnější stavbou pravého břehu je neogotický Parlament, nepřehlédnutelná budova, která je považována za největší v celé zemi. Tento sto let starý, 268 metrů dlouhý a 96 metrů vysoký symbol maďarské demokracie má 691 místností, a na jeho výzdobě se podíleli nejlepší umělci v zemi.

Mnoho památek je dobře viditelných i z pešťské promenády, odpočinkové zóny, která se táhne podél východního břehu. Pokud je nějaká ulice, kterou musíte v Budapešti projít, pak je to jistě Andrássyho třída. Dostanete se na ni ze stanice metra či tramvaje Oktogon. V Andrássyho třídě se nachází řada divadel, restaurací a kaváren a dokonce i Státní maďarská opera.

Řetězový most je nejznámějším mostem v Budapešti. Jde o první most postavený v Budapešti. Alžbětin most je moderně působící stavba pojmenována podle manželky císaře Františka Josefa. Byl dokončen v roce 1903. Tehdy byl nejdelším mostem na světě zavěšeným na lanech.

"Neexistuje pravděpodobně jiné město v zemích věřících a možná na celém světě, kde tak hojně tryskají prameny, aby vyléčily všechny neduhy, jako Buda" - napsal v 16. století Evlia Chelebi, jeden z největších středověkých cestovatelů. Slavný turecký spisovatel, cestovatel a historik nezapsal tuto charakteristiku náhodou, protože 128 činných pramenů v zemi přináší na povrch hojnost léčivých vod.

Nesmíme zapomenout na hlavní město Maďarska - Budapešť jako královnu mezi maďarskými termálními lázněmi, která nabízí spojení památek, atmosféry hlavního města a zároveň posedávání v termální vodě a páře. V provozu jsou i čtyři lázně pocházející ještě z dob osmanské říše (Rudas, Rácz, Király a Császár), které vynikají svou architekturou.

Ať si vyberete léčebné lázně Lukács (v provozu od 1937), královské lázně z 16. století, Lázně Rácz nebo snad nejznámější lázně Budapešti Géllert z roku 1918 nebudete litovat. Odpočinek v termálech doplňte prohlídkou Budapešti. Věnujte pár korun na zdejšího průvodce, který se návštěvníkům bude osobně věnovat - jsou to většinou Slováci, kterým se stala Budapešť domovem, a vždy jsou nadšení, že mohou mluvit mateřštinou a po takové prohlídce se budete do města na Dunaji rádi vracet.

Pokud si hodláte koupit nějakou tu památku na Budapešť, odvezte si Tokajské víno. Pokud jste masofilové, nezapomeňte s sebou přibalit i nějaký ten salám. Marcipán a sladkosti si nakupte v Szamosově cukrárně.

Eurovíkendy: Budapešť – co si nenechat ujít při návštěvě Budapešti

Eurovíkendy: Budapešť – co si nenechat ujít při návštěvě Budapešti

Žádné jiné město v Maďarsku není tak krásné, bohaté, plné památek a architektonických skvostů, jako právě metropole Budapešť. Je správním, obchodním a kulturním centrem země, která se proslavila především lázeňstvím a vinařstvím. Pro všechny své přednosti je Budapešť nazývána „královnou Podunají“ a je skvělým cílem pro tolik oblíbené eurovíkendy.

celý článek

 

Budapešť - Vajdahunyadský hrad

Budapešť - Vajdahunyadský hrad

V budapešťském městském parku se na břehu jezera ve Városligetu nachází Vajdahunyadský hrad. Nenechte se však zmást názvem, nejde totiž o skutečný hrad, ale o komplex několika budov, které reprezentují nejrůznější architektonické styly.

celý článek

 

Budapešťská ZOO

Budapešťská ZOO

Pokud chcete při návštěvě Budapešti udělat radost dětem, vezměte je do místní zoologické zahrady. Uvidíte, že nadšeny z ní nebudou jen vaše ratolesti, ale jistě okouzlí i vás. Zdejší zoologická zahrada je jednou z prvních na světě, otevřena byla již v období monarchie, v roce 1866. O založení se zasloužila Maďarská akademie věd.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko