Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Balatonský NP

V zužující se jihozápadní špičce Balatonu se nachází jedna z nejzvláštnějších krajin celého Maďarska - Malý Balaton. Ten byl kdysi otevřeným zálivem Balatonu, během času se pak změnil v močálovité zátopové území. Od minulého století byla velká část vody postupně odvedena a oblast byla pak prohlášena přírodní rezervací. Území o rozloze 1400 hektarů je obydleno chráněnými živočišnými druhy a je dnes ptačím rájem. Okouzlující částí této chráněné krajinné oblasti je do délky více než 1 km protáhlý ostrov Kányavár, který lze k nemalé radosti fotografů a rybářů volně navštěvovat.

Region Kis-Balaton (Malý Balaton) jižně od Keszthely spadá pod ochranu Balatonského národního parku (Felvidéki Park). Rezervace plná ptačího zpěvu, kterou vede Maďarská společnost pro ornitologii a ochranu přírody ve Fénékpuzstě blízko delty řeky Zala, má velmi kvalifikované pracovníky, kteří návštěvníkům předají zasvěcené informace o všem, co se týká ptactva na jezeře a kolem něj.

Kis-Balaton býval jihozápadní zátokou jezera Balaton, byl však oddělen nahromaděnou rašelinou, usazeninami řeky Zaly a vlivem lidské činnosti. Po vysoušení v roce 1922 zůstal pouze jeden kilometr čtvereční otevřené vodní hladiny, takže nejkrásnější ptačí ráj v Maďarsku byl téměř zcela zničen. Situace se začala zlepšovat od roku 1984, kdy byla mezi Zalaapáti a Balatonmagyaród vybudována nádrž o ploše 1870 ha. Tato rozsáhlá mokřina přitáhla zpět ptáky - téměř 100 druhů ptáků zde hnízdí a desítky tisíc ptáků se zde zastavují během tahu.

Na jižním konci Kis-Balatonu je zubří rezervace, které je domovem asi 250 zubrům. Rezervace se nachází poblíž malé vesničky Kápolnapuszta. V této ojedinělé buvolí rezervaci lze při projití půl druhého kilometru dlouhé naučné stezky s vyhlídkami poznávat zvyky a chování těchto zvířat. Areál hraje důležitou roli při zabezpečení přežití a uchování genetické výbavy původního druhu zdejších buvolů a zároveň je místem, kde je možné se s tímto živočišným druhem obeznámit. Nejlepší čas k návštěvě je pozdní odpoledne, kdy se zubři shromažďují u hlavní budovy rezervace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko