Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Keszthely

Na západním konci Balatonu se nachází Keszthely, nejstarší město u jezera. Je označováno za "hlavní město Balatonu", významné turistické oblasti Maďarska. Keszthely se nachází 45 km severo-západně od Zalaegerszeg, 50 km západně od Nagykanizsa a 66 km východně od Balatonfüred. Keszthely je kulturní a univerzitní město s bohatou tradicí.

Díky starobylému vzezření, mnoha kulturněhistorickým památkám, vynikajícím kulturním programům a blízkosti Hévízu dělá z tohoto města jedno z nejnavštěvovanějších míst Balatonu. Je to příjemné město plné velkých domů, ve kterém je toho dost k vidění a k zábavě. Pěší zóna s mnoha obchody, restauracemi a kavárnami láká k odpočinku a procházkám. Město žije bohatým kulturním životem, konají se zde i akce mezinárodního charakteru. Veškeré služby jsou k dispozici v místě, návštěvníci mohou využít termální koupaliště, fitness-centrum, saunu, solárium, léčebné kůry a masáže.

V polovině 18. stol. přešlo město Keszthely a jeho okolí do vlastnictví rodiny Festeticsů, pokrokových reformátorů. Uprostřed pečlivě upravené zahrady stojí třetí největší a nejkrásnější aristokratická budova Maďarska, zámek rodiny Festetics. Své hosty očekává s veškerou pompézností renovovaný neorokokový zámecký komplex, označovaný jako zámecké muzeum Helikon, zasazený do malebného městečka Keszthely na severozápadním břehu Balatonu.

Palác Festeticsů vystavěný v roce 1745 tvoří sto místností ve dvou rozevírajících se křídlech. V severním křídle sídlí hudební škola, městská knihovna a konferenční centrum. V jižním barokním křídle sídlí muzeum Helikon a největší poklad tohoto paláce – renomovaná knihovna Helikon. Knihovna se svými téměř sto tisíci exempláři je jedinou dochovanou aristokratickou soukromou knihovnou v Maďarsku. Obzvlášť obsažný je materiál, který se zabývá Balatonem. Stejně působivé jsou i police ze zlatého dubu a nábytek vyrobený v roce 1801 místním řezbářem Jánosem Kerblem. Nenechte si ujít také sousedící Muzeum kočárů vystavujícího kočáry a saně pro královskou rodinu. Nádherný anglický park s vodotryskem a francouzská zahrada měly dříve rozlohu 40 ha, v posledních letech patřilo zámeckému muzeu už jen 7 ha chráněných zelených ploch, o které je však pečlivě a odborně pečováno.

Hrabata a knížata z rodiny Festetics, která zde žila od třicátých let 18. století, byla urozená nejen svým původem ale i svými činy. Zasloužila se nejen o výstavbu nemocnice, lékárny a gymnázia, ale založila v roce 1797 Georgikon, první Vysokou školu zemědělskou v Evropě. Podporovala národní literaturu, umění a muzea a nechala postavit první parník, jenž provozoval pravidelnou přepravu po Balatonu. V zemědělském muzeu Georgikon jsou k vidění exponáty z historie fakulty a pozdější Panonské zemědělské univerzity, vinařství v oblasti Balatonu a tradičních venkovských řemesel jako je kolářství, bednářství a kovářství.

Keszthely má dvě pláže, na kterých se dá slunit a plavat – Městskou pláž (Városi), která leží blízko přístaviště, a dále na jihu rákosím prorostlou pláž Helikon. Z obou pláží je krásný výhled jak na severní, tak na jižní břeh jezera. Na Městské pláži je windsurfingová škola a škola létání na padáku. Návštěvníci se v Keszthely mohou věnovat surfování a plachtění, mohou využít také školu plachtění. Jsou zde k dispozici tenisové kurty, hřiště pro minigolf. Jsou zde vhodné podmínky pro rajtování, fitnessparcour a rybaření.

Stálou hudební událostí města je letní ”Balaton Fesztivál” a podzimní festival ”Balatoni Ősz”. Festival Balatonu" a " Balatonský Podzim". Chcete-li se zúčastnit ochutnávky vín, navštivte Muzeum vína v hotelu Bacchus, který tyto ochutnávky pořádá. Je zde také několik jezdeckých škol, například v Sömögyedülö, severovýchodně od Keszthely.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko