Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tihany

Nejkrásnější rozhled po Balatonu umožňuje Tihany - malebný poloostrov, který vybíhá od severního břehu jezera daleko za jeho střed a téměř dělí Balaton na dvě části. Pro svou půvabnou polohu, překrásnou přírodu i historické památky je Tihany nejnavštěvovanějším místem Balatonu. Je vulkanického původu, vypíná se vysoko nad hladinu jezera a na jeho vrcholu je krásný kostel s klášterem, který dominuje celému širému okolí.

Tihany (Tihaň), ležící 14 km jihozápadně od Balatonfüredu, je historicky nejvýznamnějším místem u Balatonu. Město je vystaveno na stejnojmenném poloostrově, který vybíhá asi 5 km do jezera a téměř spojuje oba břehy. Celý poloostrov je přírodní rezervací pahorků a bažinatých luk. Nedotčený, skoro divoký ráz krajiny je zcela nepodobný zbytku okolí jezera. Městečko na vrcholu kopce na východní straně poloostrova je jedním z nejkrásnějších v tomto kraji.

Městečko Tihany, trůnící na 80 m vysokém návrší táhnoucím se podél východního břehu poloostrova je přístupné po dvou silnicích odbočujících ze silnice č. 71. Pod ním je vnitřní přístav, kde kotví trajekty směřující do Balatonfüredu a Siófoku. Přístav Tihany (Tihanyi-rév) na jihozápadním cípu poloostrova je tihaňskou rekreační oblastí.

V roce 1055 tu bylo založeno Benediktinské opatství, z něj se do dnešních dnů dochovala pouze krypta s hrobem krále Andráse I. Krypta je významnou Maďarskou památkou. Nad kryptou stojí barokní kostel z 18. století se dvěmi vežičkami. Kostel je dominantou poloostrova a je viditelný se značné dálky. Kostel zdobí velmi cenné dřevoryty. V sousedství kostela je klášter a v jeho areálu Muzeum opatství. Muzejní expozice nabízí kromě historie kostela pamětní pokoj posledního maďarského krále Karla IV. a lapidárium.

Na poloostrově původně stávala rybářská vesnice. Jak se žilo v této vesnici si můžete prohlédnout v Muzeu pod širým nebem. Muzeum se nachází na ulici Batthyány Lajos. Součástí muzea jsou památkově chráněné domy z 18. století. Dalším zajímavým domem je hrnčířský dům stojící na promenádě Pisky sétány. Na konci Pisky sétány najdete Vrch ozvěn. Kdysi vracela ozvěna až 15 slabik, když jste je zavolali směrem k opatskému kostelu. Dnes se však bohužel kvůli budovám stojícím v cestě a možná i kvůli klimatickým změnám vrátí stěží tři.

Poloostrov Tihany, je oblíbenou rekreační oblastí s plážemi na východním i západním břehu a velkým letoviskem na jižním konci. Vody tzv. Tihaňské studny u jižního cípu poloostrova jsou nejhlubší a nejchladnější v celém jezeře. V některých místech dosahují nevídané hloubky 12 m.  Dvě vodní nádrže na poloostrově jsou napájeny dešťovou a podzemní vodou. Na vnitřní jezero, které je téměř uprostřed poloostrova, je vidět z města. Vnější jezera ležící více na severozápad, je téměř vyschlé a zarostlé rákosím. Obě jezera jsou domovem mnoha ptáků.

V přírodním chráněném území Tihany jsou vzácné druhy rostlin a zvířat. Kromě toho tu najdeme čedičové skály a obydlí mnichů. Mniši byli do skal zahnáni v 11. století. Na poloostrově jsou zajímavé přírodní vyhlídky na jezero Balaton. Nejznámější vyhlídky jsou Střecha lesa a Zlatý dům. V letní sezóně jezdí na poloostrov Tihany z jižního pobřeží Balatonu trajekt.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko