Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Balaton

Jezero Balaton často nazývané „maďarské moře“ nahrazuje této zemi mořské pobřeží. Jezero je 78 km dlouhé a ve svém nejširším místě měří 15 km. Pokrývá plochu 600 km2, a je tak největší evropskou zásobárnou sladké vody. Balatonské mělké a klidné jezerní vody přitahují díky svému uhrančivému kouzlu stále mnoho rekreantů a letních hostů. Balaton má tisíce tváří a tak si každý může své touhy uskutečňovat dle svých osobitých zálib a stvořit si dovolenou šitou přímo na tělo.


Autor: Bogdan Zaharie

Příroda obdarovala Balaton až nadbytkem přírodních krás. Kdo se jimi chce pokochat, udělá dobře, když nejprve vyhledá některou z nespočetných vyhlídek, a nebude na škodu, když si s sebou vezme i fotoaparát či dokonce malířský stojan. Nejrozmanitější krajina se rozprostírá z Krásné vyhlídky - Szépkilátó při Balatongyörök. Nejkrásnější pohled na kouzelně pestrou severní vulkanickou krajinu se naskytne z kopce Várhegy ve Fonyód či Boglár. Nesrovnatelné s čímkoliv jiným je z východního cípu jezera pozorované panorama Balatonu v celé jeho šíři. Kdo zažil západ slunce z vysokého břehu Balatonvilágos či Kenese, nikdy ho nezapomene.


Autor: Tomasz Bobrzynski

Hlavní zábavou pro návštěvníky Balatonu jsou vedle plavání především výlety na lodích a rybolov. Motorové čluny jsou zde zcela zakázány, a tak výlety na lodích lze chápat jako plavbu na plachetnicích, veslování a windsurfing. Vyhlídkové plavby po jezeře jsou oblíbené v letních měsících a trvají 1 až 3 hodiny. Rybolov je zde velmi kvalitní. Hojně se zde vyskytují sumci a kapři, k ceněným úlovkům patří candáti mladí a obecní.

Nejvhodnější dobou ke koupání v Balatonu jsou tři letní měsíce. Během nich je teplota vody jen zřídkakdy nižší než 22 stupňů a uprostřed léta často dosahuje i 27° - 28°C. Jezero je sladkovodní, takže se v něm mohou bez obav koupat i lidé s přecitlivělou kůží. Jediné vážné nebezpečí číhá na Balatonu na sebevědomé plavce v hluboké vodě. Bouřka přichází znenadání a na jezeře se tvoří krátké, strmé a hřebenovité vlny, kterým těžko odolají i fyzicky zdatní a obratní plavci. Tomuto nebezpečí lze však snadno předejít: po celém Balatonu se upozorňuje světelnou signalizací na silný vítr, který ohlašuje blížící se bouřku.  Kvalitu vody kontrolují nezávislí zahraniční odborníci a největší německý autoklub ADAC po léta zveřejňuje údaje o její kvalitě dnes již i prostřednictvím internetu.

Balaton má dvě tváře. Jednou jsou nekonečné tobogany, nafukovací skluzavky, kasina a hrací automaty, diskotéky a noční kluby, tou druhou pak tiché zátoky, romantické západy slunce, krásné pěší i cyklistické túry (stezky jsou pečlivě značené), folklórní i jiné slavnosti i divadelní představení pod širým nebem.


Autor: wanderer

Jezero má dvě protilehlá pobřeží, která se svým charakterem výrazně liší. Severní pobřeží Balatonu je na rozdíl od jižního velmi kultivované. Na severu přechází voda prudce do hloubky a po 30 až 50 metrech se již nedosáhne na dno. Zdejší pláže jsou vhodné spíše pro dobré plavce či pro ty, kteří přijíždějí s dospívajícími dětmi. Velice příjemné je Szigetfürdő v Keszthely ve stylu bývalého plážového domu, krásné pláže se nacházejí rovněž i v Zánka, Tihany a Balatonfüred.

Na jižním břehu se voda jen pozvolna svažuje do hloubky, na většině míst se můžete brouzdat vodou třeba i do vzdálenosti pěti set metrů od břehu bez plavání. Obzvláště mělké je pásmo přiléhající přímo ke břehu, kde se mohou ani ne v půlmetrové hloubce skvěle vydovádět ti nejmenší. Zpravidla proto si volí jižní břeh rodiny s malými dětmi. Východní cíp Balatonu je rájem pro milovníky slunečné lázně. Pláže v Kenese, Akarattya a Aliga položené severojižně jsou zality sluncem od brzkého rána do pozdního odpoledne.


Autor: Pablo Saludes Rodil

Na Tihany, unikátním poloostrově, který dělí jezero téměř na dvě poloviny, najdete historicky významný kostel a jedny z nejzapadlejších balatonských pláží. Největší evropské termální jezero v Hévízu je přírodním zázrakem. Kopce tvoří kulisu severním plážím s rákosovým porostem a o zbývající místo v krajině soupeří vinohrady, lesy, hrady a turistické trasy. Od jezera můžete pořádat jednodenní výlety do historických měst, jako jsou Veszprém nebo Székesfehérvár, kde se odehrávaly klíčové okamžiky maďarského osidlování krajiny.

Okolí Balatonu bylo osídleno už v době železné a Římané, kteří jezero nazývali Pelso, vystavěli ve 2. století jižně od Keszthely pevnost Valcum (dnešní Fenékpuszta). V době stěhování národů byl Balaton důležitým zdrojem vody, ryb, rákosu na střechy a v zimě ledu. První Maďaři využívali jezera jako přírodní obranné linie a vystavěli v jeho blízkosti mnoho kostelů klášterů a vesnic.


Autor: Martin Ujlaki

Zvláštní odstavec si zaslouží balatonská rybí polévka Halászlé. S prvními písemnými záznamy o ní se setkáváme také v letech 1800 a právě na Balatonu. Panství Festetics v Keszthely si vymínilo ve smlouvě sepsané s rybáři, že jsou povinni při významných událostech toto ”halacli” vařit pro hraběcí hosty. Halászlé je tehdy nejlahodnější, když se vaří z co nejvíce druhů ryb, kterým vévodí kapr a sumec.

Siófok, letovisko na břehu Balatonu

Siófok, letovisko na břehu Balatonu

Siofók je největším letoviskem a turistickým městem s několikametrovými plážemi Aranypart na jižním pobřeží největšího jezera ve střední Evropě – Balatonu. Lázeňské město Siofók se táhne až k letovisku Balantonvilágos na východě a Balatonszéplak na západě. Bez nadsázky je možné ho nazvat maďarským letním hlavním městem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko