Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hévíz

Prvotřídní lázeňské centrum Hevíz leží u největšího evropského termálního jezera Gyógy-tó u západního cípu Balatonu. Obyvatelé tohoto města ležícího asi 7 km severovýchodně od Keszthely, využívali horkou minerální vodu po staletí. Nejprve ve středověku v koželužství, později k léčebným účelům. Jezero si jako soukromé letovisko poprvé upravil hrabě György Festetics z Keszthely v roce 1795.

Centrum Hevízu tvoří lesopark a termální jezero. Západní hranici lesoparku tvoří Kossuth Lajos utce, na které stojí většina velkých hotelů. Krytý most dovede návštěvníky k hlavnímu pavilonu z konce 19. století, odkud se na všechny strany rozbíhají můstky a mola. Můžete pod nimi plavat anebo si na nafukovacích kruzích najít cestu k malým vorům dále na jezeře. Podél břehu je také několik mol na opalování.

Termální jezero se rozkládá na ploše téměř 5 hektarů uprostřed lesoparku a po většinu roku je pokryto růžovými a bílými lekníny. Napájí ho pramen vyvěrající z kráteru asi 40 m pod povrchem, který chrlí asi 80 milionů litrů horké vody denně. Teplota vody se pohybuje kolem 33 až 34 °C a ani v zimě neklesá pod 26 °C, takže je možné se koupat po celý rok, i když se na okolních jedlích tvoří led.

Pokud rádi jezdíte do lázní a užíváte si léčivých koupelí, potom se vám v Hevízu bude líbit. Mírně radioaktivní voda termálního jezera obsahuje síru, alkálie, hydrogenuhličitany a soli vápníku. Koupele jsou účinné při léčení nemocí pohybového ústrojí a páteře, zejména kloubních a revmatických obtíží, a také gynekologických zánětů; pitná kúra pomáhá při léčení poruch zažívacího traktu a paradentóze. Bahno ze dna, bohaté na jód a estrogeny, se lázeňsky rovněž využívá.

Vlastní městečko s asi 5 tis. obyvateli žije z lázeňského a turistického ruchu, je zde řada restaurací, hospůdek, kaváren, cukráren i noční klubů a kasino v hotelu Thermal. V Hevízu mají turistický vláček, zvaný „DOTTO“, který jezdí po celý den v pravidelných intervalech. Trasa je okružní, vláček vyjíždí ze záchytného parkoviště u centra a objíždí celé město. Zastávky jsou situovány hlavně u hotelů. Trasa vede i přes severozápadní okraj Hevízu, kde se nachází proslulé vinné sklípky a restaurace.

V městečku Hevíz můžete navštívit například Kocsi muzeum, Maripán muzeum, Balaton Muzeum, Panoptikum, muzeum panenek, prohlídku šnečího parlamentu, vinárnu Eszterházyho v Szigligete spojenou s ochutnávkou vína a večeří s folklórním programem. V okolí stojí za návštěvu jezero Balaton, barokní zámek rodiny Festeticsů v Keszthely (se světově proslulou knihovnou Helikon) a zříceniny hradů Sümeg, Tátika a Szigliget.

Asi největší zajímavostí a cílem potápěčů z celé Evropy je oválná jeskyně o průměru asi 15 metrů. Vstup do ní je v hloubce 38 metrů a vzhledem k silnému vývěru termální vody se dovnitř musíte nasoukat po nainstalované lávce. Viditelnost v jeskyni je omezena jen vlastním světlem a teplota zde často přesahuje 40 stupňů Celsia. U stropu je vzduchová kapsa, která ale příliš vzduchu neobsahuje. Všemožné oxidy síry by potápěče měly odradit od pokusu o dýchání bez automatiky. Do jeskyně se dostanete pouze s průvodcem a budete muset dodržet zdejší povinnou „deco“ zastávku. Zbytek jezera dosahuje maximálně 5 metrové hloubky a dno je bahnité. Přesto ponor na Hevízu stojí za to.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko